
На 28 юли 1586 г. картофите за първи път са внесени в Европа
- Храни
- Текст:

Британците смятат, че те са първите, които са опитали вкуса на картофите и са ги превърнали в атрибут на европейската кухня.
Първоначално обаче европейците възприемат картофите като рядко екзотично растение и ги засаждат в най-добрите ботанически градини. Той се появява и в някои частни колекции, където е са отглеждани заради красота на цветовете им.
През 17 век отвъдморският зеленчук започва да навлиза в европейската кухня. Колкото и да е странно, признаването на картофите в Европа е значително улеснено от гладните години, причинени от провал на реколтата.
Всеки път, когато една държава страда от глад, нейните управници си спомнят за картофите. Те са по-продуктивни и по-малко зависими от капризите на времето. Последват кралски и други укази за принудителното засаждане на картофи.
Въпреки това, в началото мнозина дори не знаят, че само грудките са годни за консумация в картофите. Селяните се опитвали да ядат плодовете му, наподобяващи зелени плодове. Те обаче са не само негодни за консумация, но дори и отровни.
Опитвайки се да разбие предразсъдъците на селяните към отвъдморските зеленчуци, пруският крал Фридрих Вилхелм наредил картофените грудки да бъдат раздадени безплатно на селяните.
А френският натуралист Антоан Парментие измисля друг трик.
През деня са засадени картофи на обществени площи, а насажденията са охранявани.
През нощта пазачите легнали да спят, а през това време селяните изровили реколтата. Така картофите бързо се разпространили във Франция.
Впоследствие потомците издигат паметник на Антоан Парментие. Върху постамента му е гравиран надпис: „На благодетеля на човечеството“.
Тук са изсечени и думите на френския крал Луи XVI: „Повярвайте ми, ще дойде време, когато Франция ще ви благодари, че давате хляб на гладуващото човечество“.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
