
В Белгия забраняват "натиска върху психиката и пола"
- Свят
- Текст:

Съответният документ е одобрен от правната комисия на парламента на Кралството. Очаква се скоро той да получи юридическа сила. Според проекта наказуеми ще бъдат както реализацията и популяризирането на конверсионните практики, така и подбуждането към прилагането на такива.
Законопроектът предвижда лишаване от свобода за срок от 8 дни до 2 години и глоба от 208 до 2400 евро.
Според публикуваните наскоро официални данни Белгия е една от най-дружелюбните към представителите на ЛГБТ общностите страни в ЕС. В същото време тя изостава от съседите си в законодателен план, насочен към пресичане на конверсионните терапии. Новият закон ги нарича не само неефективни, но и изключително опасни.
Става дума за съвкупност от методики, насочени към промяна на сексуалната ориентация на човек – от хомосексуална и бисексуална към хетеросексуална, както и коригиране на осъзнаването на собствения пол от транссексуалните хора. Сред тях са както признатите в научния свят психотерапия и медикаментозно вмешателство, така и непризнатите хирургични интервенции – отстраняване на матката, яйчниците или клитора, вазектомия или кастрация, лоботомия; хипноза, електрошок, побой, лишаване от храна, изолация и дори "коригиращо изнасилване". По време на обсъждането беше посочено, че подобни практики обикновено се извършват от хора без медицински лицензи или от членове на семейството.
Първата в света конверсионна терапия на законодателно ниво е забранена от Бразилия през 1999 г. В момента тези практики са незаконни в 15 страни по света, включително и в 8 европейски.
Пионер от европейските страни е Малта, която прие съответния закон през 2016 г. През 2019 г. Германия криминализира прилагането на подобни методи върху непълнолетни, от 2020 г. законът е разширен за всички възрастови групи. Във Франция от 2021 г. прилагането на терапията може да бъде наказано с лишаване от свобода до две години и глоба до 30 хиляди евро. Ако пациентът е непълнолетен, глобата се увеличава до 45 хиляди евро. Съответните закони са приети или се разработват в ЕС от Кипър, Гърция, Австрия, Испания. В Нидерландия този въпрос беше изслушан в парламента, но в дебатите не беше поставена точка: няколко либерални и социалистически партии работят върху подобряването на текста. В Полша законопроектът също беше изслушан, но не получи одобрение. Великобритания от години прави опити да въведе съответните забрани; преди седмица правителството заяви, че е "по-близо от всякога до постигане на споразумение": текстът на закона вече е на бюрото на министър-председателя.
През март 2018 г. Европейският парламент прие резолюция, осъждаща конверсионната терапия и призова държавите от ЕС да я забранят. Но в момента в по-голямата част от европейския континент използването им, макар и осъдено, не е законово забранено.
В ООН през 2020 г. независимият експерт по въпросите на защитата срещу насилие и дискриминация въз основа на сексуална ориентация и полова идентичност Виктор Мадригал-Борлос призова държавите по света да "работят заедно за глобална забрана на конверсионната терапия".
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
