
Как преследваха президентите на САЩ
- Политики
- Текст:

През 1868 г. 17-ият президент на САЩ Андрю Джонсън уволнява военния министър Едуин Стантън. Конгресът счита решението за незаконно и за първи път в историята на САЩ стартира процедура за импийчмънт и преследване на президент, но не се събират достатъчно гласове в Сената, за да бъде повдигнато обвинение.
През 1872 г. във Вашингтон 18-ият президент на САЩ Улис Грант е арестуван за превишена скорост с конска карета. Той е отведен в полицейското управление, където pdплаща глоба от 20 долара. Смята се, че този случай е единственият в историята на САЩ, при който действащ президент е задържан от полицията и глобен.
През 1923 г., след смъртта на 29-ия президент на САЩ Уорън Хардинг, правителството му е признато за корумпирано и някои от служителите са арестувани и изпратени в затвора. Впоследствие са открити писма, обвиняващи президента Хардинг в извънбрачни връзки, както и в наличието на незаконни деца.
През 1974 г. Камарата на представителите решава да започне процедура по импийчмънт срещу 37-ия президент на САЩ Ричард Никсън. Той е обвинен в участие в организирането на подслушване в централата на Демократическата партия в комплекса "Уотъргейт" по време на президентската предизборна кампания. Ричард Никсън подава оставка още преди началото на процедурата, ставайки единственият президент на САЩ, който предсрочно и доброволно подава оставка. Новият президент Джералд Форд помилва Никсън за всички престъпления, които може да е извършил.
През 1998 г. около 42-ия президент на САЩ Бил Клинтън избухва скандал заради интимни отношения със служителката на Белия дом Моника Люински. Той е обвинен в лъжесвидетелстване, започва процедура за импийчмънт, но в крайна сметка президентът е оправдан.
През 2011 г. правозащитна организация Human Rights Watch обвинява бившия президент на САЩ Джордж Буш, че е разрешил използването на изтезания в американските затвори и поиска да започне разследване. През 2015 г. малайзийските власти осъждат Джордж Буш за престъпления, свързани с изтезанията на затворници по време на войната в Ирак.
През 2019 и 2021 г. 45-ият президент на САЩ Доналд Тръмп се сблъсква два пъти с процедура за импийчмънт. Първият път той е обвинен в оказване на натиск върху украинския президент Владимир Зеленски за лични и политически интереси, а вторият път - в подбуждане към бунт, довел до щурмуването на Капитолия след президентските избори. И двата опита за сваляне на държавния глава се оказват неуспешни. Повече за Тръмп ТУК.
През май 2022 г. прокурори от щатите Мисури и Луизиана завеждат дело срещу 46-ия президент на САЩ Джо Байдън и редица други висши служители. те са обвинени в заговор с големи социални медии за "цензуриране и потискане на свободата на словото". Според ищците президентът и други служители "под предлог за борба с дезинформацията" са работили с Twitter, YouTube и Meta, за да цензурират такива теми, като делото на сина Байдън, произхода на коронавируса и гласуването по пощата.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
