
Биг Бен се завръща
- Bright Life
- Текст:

Ако сте на камбанарията в Елизабет тауър, когато се разлюлее голямата чугунена камбана, е добре да разполагате с тапи за уши, но така или иначе ще усетите с тялото мощната вибрация на звуковата вълна.
Когато Биг Бен замлъкна през 2017 г., долу, на площада пред Британския парламент, се събра тъжна тълпа от депутати и служители, припомня france24.com. Но пет години по-късно и след седмица тестване, днес, в 11:00 сутринта обичайният звън отново ще звучи две минути, отбелязвайки неделята за възпоменание – ритуал, започнал след края на Първата световна война на 11 ноември 1918 г.
През петте години на реставация, в които бяха подновени над 1000 части, Биг Бен е звънял само два пъти – в новогодишната нощ на 2021 г., когато Великобритания напусна Европейския съюз, и на погребението на кралица Елизабет II през септември.
Часовникът се обслужва от трима служители, които се числят към персонала на парламента. През последните пет години те не почиваха, а набюдаваха отблизо възстановителните рабти и тестовете, за да бъдат сигурни, че £ 80 милиона, отделени за ремонта, се харчат по най-добрия начин.
„Звукът на Лондон се завърна. Опитайте се да си представите какво е видяла тази камбана за 160 години”, казва 60-годишният Йън Уестуърт пред AFP.

От върха на 96-метровата кула, където камбаните на Биг Бен са защитени с мрежа, за да бъдат предпазени птиците и прилепите, се разкрива живописна панорама над Лондон. При построяването ѝ през 40-те години на XIX век, кулата е била най-високото здание в Уестминстър и в тиха нощ камбаните ѝ са се чували на почти 25 километра.
Бившата Часовникова кула, наречена през 2012 г. на името на Елизабет II, в чест на диамантения ѝ юбилей, днес е заобиколена от по-високи и по-нови сгради и камбаните ѝ едва се чуват от другата страна на площада пред Парламента.
Голямата камбана на Биг Бен бие всеки час, а четирите по-малки – на всеки 15 минути. Реставрацията им включваше почистване и пребоядисване на всяка една от тях, без да се демонтират. Най-много време е отнело разглобяването на часовниковия механизъм от 1859 г., тежащ 11.5 тона, за да може всички зъбчати колела – от най-големите, до най-малките - да се почистят, ремонтират, смажат и после да се монтират отново. С това се е заела специализирана компания от Къмбрия, северозападна Англия.
Четирите циферблата на часовника вече се осветяват от 28 LED-крушки, разпръскващи бяло-зелена светлина, най-близка като колорит до осветлението на първите фенери от викторианската епоха.
Сега часовникът се контролира с GPS, свързан с Британската национална физическа лаборатория, но „сверяването” му си остава старомодно – чрез добавяне и премахване на тежести към двете му гигантски навити пружини.
Безпогрешният звън, синоним на прословутата английска точност, сякаш носи нотка на успокоение и стабилност в края на тази година на политически катаклизми във Великобритания. Архитекти и историци смятат, че архитектурният комплекс, един от най-известните символи на Лондон, има нужда и от цялостна реставрация, но политическите спорове за необходимите разходи така и не стигат до съгласие.
Тричленният екип, поддържащ часовника, обаче е единодушен, че имат вълнуваща професия, съчетаваща множество технологии, изкуства и занаяти - или по думите на най-младия от тях Алекс Джефри - „най-добрата работа на света".
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
