
Проблемите с недостиг и производство на храни ще засегнат и Европа
- ЕС
- Текст:

Влошаването на продоволствената ситуация в света в резултат на украинската криза, водещо както до недостиг на суровини, така и до поскъпването им, се очаква през 2023 г. и това заплашва да увеличи броя на гладуващите с над 13 милиона
За това предупреди Максимо Тореро, водещ икономист в Организацията по прехрана и земеделие на ООН (FAO), в интервю за вестник La Stampa.
По-специално, той заяви, че населението на бедните африкански страни е най-уязвимо, но проблемите с производството на храни ще засегнат и Европа.
През 2019 г., преди пандемията от коронавирус, 690 милиона души в света са гладували. На следващата година тази цифра нарасна до 811 млн. През 2022 г., според организацията, само ситуацията с военните операции в Украйна ще изведе отвъд тази линия още 13-15 млн. души.
Междувременно италианският външен министър Луиджи Ди Майо се опасява, че ако зърното не се изнасе от украинските пристанища в Африка, може да избухнат нови войни, ще има нови държавни преврати и приток на мигранти към Европа.
Припомняме също, че на 24 май председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен обвини Москва, че използва глада и зърното, за да спечели влияние. Според ръководителя на ЕК "противоотрова срещу изнудването" може да бъде глобалното сътрудничество при доставката на храни.
По-късно руският президент Владимир Путин отрече обвиненията на Запада, че Русия "не позволява" да се изнася украинско зърно.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
