Изследване: позитивната нагласа помага за по-бързо възстановяване в напреднала възраст

Изследване: позитивната нагласа помага за по-бързо възстановяване в напреднала възраст Снимка: mperial.ac.uk

Това е първото изследване, което показва, че отношението към възрастта влияе и на конкретни физически показатели на възстановяване

Ново изследване на Имперския колеж в Лондон и Университета Ковънтри, публикувано в Journal of the American Geriatrics Society, установи, че начинът, по който възрастните хора мислят за стареенето, може директно да влияе на тяхното физическо възстановяване след падания. Това е първото голямо изследване, което открива ясна връзка между психологическото възприятие на възрастта и физическата устойчивост.

Падането е една от основните заплахи за здравето в напреднала възраст, често водеща до инвалидност, загуба на независимост и дори смърт.

Изследването обхваща почти 700 души на възраст от 60 до 90 години в Англия, които до момента не са падали. Участниците първоначално попълват въпросници, отразяващи техните нагласи към стареенето - например, дали възприемат старостта като време на упадък на жизнените сили или като възможност да останат активни. През следващата година изследователите следят кои от участниците са претърпели падане и анализират тяхното възстановяване по няколко показателя: скорост на ходене, способност за ежедневна активност и ниво на физическа активност.

Какво показват резултатите? Участниците с по-позитивно възприятие за стареенето:

- имат със 162% по-ниска вероятност за бавна походка след падане;

- с 200% по-рядко се нуждаят от външна помощ;

-  имат със 123% по-малък шанс да станат физически неактивни и се възстановяват по-бързо.

Тези резултати се запазват дори след като се отчетат други фактори: възраст, пол, физическа форма преди падането, депресия и дори тежестта на нараняванията. Това показва, че именно нагласата, а не физическото състояние, е изииграла ключова роля във възстановяването.

„Онези, които изразяваха по-позитивно отношение към своето остаряване и напреднаа възраст, изглежда бяха защитени от по-тежки физически последици след падане“, отбелязва д-р Тоби Елмърс, водещ автор на изследването. „Дори обикновени разговори с приятели или семейството за положителните страни на възрастта могат да повлияят на здравето — именно това искаме да проучим по-задълбочено.“

В миналото вече е била установена връзка между негативното възприемане на остаряването и повишения риск от инсулт или смърт. Но това е първото изследване, което показва, че отношението към възрастта влияе и върху конкретни физически показатели за възстановяване.

Д-р Матю Хил, съавтор от Университета Ковънтри, добавя:

„За първи път виждаме, че позитивната нагласа към остаряването пряко помага на човек да се върне към активността след сериозен инцидент. Това открива възможности за нови интервенции в областта на общественото здравеопазване.“

Още по темата във

facebook

Сподели тази статия в: