Двама американци получиха Нобел за икономика
- България
- Автор:
Снимка: nobelprize.org
Икономистите разработват нови аукционни формати за труднопродаваеми стоки.
Американците Пол Милгром и Робърт Уилсън бяха удостоени с Нобеловата награда за икономически науки за 2020 г. Кралската шведска академия на науките обяви, че награждава двамата икономисти „за усъвършенстване на аукционната теория и изобретяване на нови аукционни формати".
Милгром и Уилсън проучват как работят търговете. Те използват своите прозрения, за да проектират нови аукционни формати за стоки и услуги, които са трудни за продажба по традиционен начин, като радиочестоти. Откритията на двамата американци ще са в полза на продавачите, купувачите и данъкоплатците по света, отбелязват от Нобеловия комитет.
Новите аукционни формати са прекрасен пример за това как основни изследвания могат впоследствие да генерират изобретения. Необичайната характеристика на този пример е, че едни и същи хора са разработили и теорията, и практическите ѝ приложения. Новаторското изследване на лауреатите за търговете ще донесе полза за обществото като цяло, отбелязват още от комитета.
Пол Милгром (1948 г.) и Робърт Уилсън (1937г.) работят в университета Станфорд в САЩ. Наградата от 10 милиона шведски крони (1,1 милиона долара) ще бъде поделена поравно между двамата изследователи.
Церемонията по награждаването по традиция се провежда на 10 декември в Стокхолм, но тази година пандемията от коронавирус промени плановете на организаторите. Това е датата, на която умира основателят на Нобеловата премия - шведският предприемач и изобретател Алфред Нобел (1833-1896).
С днешното присъждане приключва ежегодната Нобелова седмица. Миналата седмица бяха връчени Нобеловите награди за медицина, физика, химия, литература и мир.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:
Иран осъди американските удари като „грубо нарушение“ на примирието
Главният изпълнителен директор на OpenAI оцени влиянието на ИИ върху пазара на труда
Хоспитализираха премиера на Израел Бенямин Нетаняху заради проблеми със зъбите
Ferrari представи първия си електрически автомобил
Нидерландия се сблъска с рекордно поскъпване на кафето
Цените на газа в Европа растат
Ударите на САЩ по Южен Иран отново насочиха нагоре цените на петрола
САЩ отново удариха Иран
Забрана за необоснованото повишаване на цените ще подкрепи потребителите и бизнеса
КЕШ клуб
300
3 000
30 000