
Украйна заведе дело в Световната търговска организация срещу Полша, Словакия и Унгария
- Политики
- Текст:

Киев подаде иск в Световната търговска организация (СТО) срещу Полша, Унгария и Словакия заради забраната за внос на украинска продукция, съобщи Министерството на икономиката на Украйна.
"Украйна подаде в СТО искове срещу Полша, Словакия и Унгария, които забраниха вноса на украински селскостопански продукти", се казва в съобщение, публикувано в телеграм-канала на Министерството на икономиката на Украйна.
По-рано украинският заместник-министър на икономиката Тарас Качка заяви пред издание Politico, че украинските власти планират на 18 септември да започнат процес по подаване на жалба в СТО заради забраната за внос на украинско зърно от страна на Полша, Унгария и Словакия.
От ведомството изразиха надежда, че тези страни ще свалят ограниченията си и тогава "няма да се налага дълго да изясняват отношенията си в съдилищата". Според министерството, в резултат на едностранната забрана за внос на украинска агрородукция от страна на Полша, Словакия и Унгария, "местните износители вече са понесли и продължават да понасят значителни загуби поради престой, допълнителни разходи и невъзможност за изпълнение на външноикономическите споразумения".
Припомняме, че на 15 септември Европейската комисия реши да не удължава ограниченията върху вноса на четири вида селскостопански продукти на Украйна в няколко гранични държави от ЕС, но задължи Киев да въведе мерки за контрол на износа.
След това властите на Словакия, Унгария и Полша обявиха, че удължават забраната едностранно. По-специално, Унгария удължи забраната на национална основа, списъкът на забраната за внос включва 24 продукта. Освен зърнени храни, списъкът съдържа различни видове месо, птици, яйца, мед, зеленчуци и вино.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
