
Рисковете на медицинския туризъм
- Здравни
- Текст:

Сред най-посещаваните медицински туристически дестинации в областта на денталната медицина Euronews посочва Турция, Унгария, Тайланд и Дубай, докато Индия, Израел, Малайзия, Мексико, Сингапур и Южна Корея са известни със здравен туризъм в различни области на медицината.
Турция предлага широк спектър здравни услуги. По данни на Турския статистически институт, през 2021 г. в страната са се лекували над 640 000 здравни туристи, като най-голям дял от тях идват за стоматологични услуги. Според Турската дентална асоциация, всяка година в страната лекуват зъбите си между 150 000 и 250 000 чуждестранни пациенти, а общия приход от здравните услуги за чужденци през 2021 г. е достигнал почти един милиард евро.
Същевременно обаче турските власти предупреждават при избор на лечение пациентите да направят справка в уебсайта HealthTurkiye, за да намерят доставчици на медицински услуги, които са одобрени от Министерството на здравеопазването на Турция.
Същият съвет дава и правителството на Обединеното кралство, което неотдавна издаде предупреждение за пътуващите в Турция с цел медицински туризъм, посочвайки 22 смъртни случая на британски граждани, починали след лечение в Турция от 2019 г. насам.
Тъй като стандартът на медицинските заведения и наличните лечения варира значително в целия свят, предупреждението съветва пациентите задължително да направят задълбочено проучване, преди да предприемат каквито и да било медицински процедури в чужбина.
Сред най-честите рискове са усложнения като инфекции и антибиотична резистентност, липса на строго лицензиране и регулиране в някои страни и липса на последващи грижи или лекарства, когато пациентите се върнат у дома.
„Не е разумно да разчитате на частни компании, които имат финансов интерес да организират вашето медицинско лечение в чужбина“, предупреждава правителството на Обединеното кралство, позовавайки се на свидетелства от пациенти, които се оплакват например от неуспешно дентално лечение в Турция.
Въпреки че с помощта на детайлни снимки, изпратени от пациентите, продецурите се уточняват предварително, има случаи, в които на място им предлагат различно решение, често свързано с изваждането на повече зъби и поставянето на повече импланти, съответно срещу по-високо заплащане.
През последните месеци и турските медии отразиха редица подобни случаи и на свой ред призовават медицинските туристи да се информират от единствения надежден източник – турското министерство на здравеопазването.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Как се движат пазарите днес

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ
