
Учени от Масачузетския университет ще пробият най-дълбокия сондаж в света
- Наука
- Текст:

Американски учени планират да пробият най-дълбокия сондаж в света, а фирмата Quaise, основана преди две години, ще се заеме с това
Изследователи от MIT са събрали 63 милиона долара за проекта. Планираната от учените работа не включва пробиване на скали с последващото им унищожаване. Експертите се надяват да използват жиротрон. Това е устройство, което ще стопи скалата с електромагнитно излъчване.
Сега за най-дълбокия сондаж в света се смята този, който се намира на Колския полуостров, близо до град Заполярни в Мурманска област, Русия. Дълбочината му е около 14 километра.
Очаква се сондажът, направен от американски специалисти, да бъде по-дълбок с осем километра. Благодарение на това учените ще могат да добиват геотермална енергия.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите

Атака с камион остави единадесет жертви и много ранени във Ванкувър, Канада (обновена)
КЕШ клуб
300
3 000
30 000