„Лисичите очи" през погледа на едно азитско момиче

„Лисичите очи" през погледа на едно азитско момиче Снимка: https://pixabay.com/

Тенденцията „лисичи очи“ продължава да набира популярност. Критиците я смятат за расистка.

„Чинг чонг очи!" Така децата от началните училища наричаха Софи Уанг. Това бива подла проява на расизъм, небрежно подхвърляна наоколо, докато се подиграваха на азиатския й етнос, дърпайки ъглите на очите си. Нагоре при японците. Встрани при китайците. Надолу при корейците.
 

Сега Уанг е на 17. Делят я много години от дните, когато нейната азиатско-американска идентичност е сведена до „една-единствена черта на лицето". И все пак разглеждането на публикации в социалните медии през последните месеци я връща към спомените благодарение на нова тенденция за красота: „лисичи очи“.

В Instagram, TikTok и YouTube хора от цял свят публикуват видеоклипове и снимки с моделирания си външния вид - използвайки грим и други методи, за да подражават на повдигнатите, така наречените „бадемови“ очи на известни личности като Кендъл Дженър, Бела Хадид и Меган Фокс.

 

Вижте тази публикация в Instagram.








 

 

Публикация, споделена от Kendall (@kendalljenner) на Дек 26, 2018 в 6:07 PST

В демонстрациите как да си направиш грим „Fox-eye”, включват това как се използват комбинация от сенки за очи, очна линия и изкуствени мигли, за да бъде достигнат този идеал за естетика. Съветите включват обръсване на тънките краища на веждите и преначертаването им, за да изглеждат по-прави и под ъгъл нагоре. Други също препоръчват прибирането на косата във висока опашка или използването на лента за допълнително повдигане на очите. Акцентирането върху очите да изглеждат наклонени или издължени в конкретната форма, създава по-злъчен ефект, според някои гримьори.

Но за Уанг и други азиатски американци жестът, който понякога придружава тези изображения - с помощта на една или две ръце, краищата на очите се издърпват нагоре към слепоочията, за да се подсили ефкетът - е твърде подобен на действието, с което са ги унижавали в миналото.

Ема Чембърлейн, инфлуенсър с 9,8 милиона последователи в Instagram, наскоро беше критикувана, че е публикувала снимка, на която тя е заела тази поза, прехапвайки езика си.

Феновете й се втурнаха да я защитават, коментирайки, че тези, които се чувстват обидени, „прекаляват“. По-късно Чембърлейн изтри снимката и се извини, заявявайки, че „намерението“ й не е да позира по „безчувствен начин“ и че „толкова съжалява онези, които са засегнати от нея“.

Но щетите вече биват нанесени.

Още по темата прочетете ТУК.

Още по темата във

facebook

Сподели тази статия в: