Учени гледат с надежда към антителата на ламите

Учени гледат с надежда към антителата на ламите Снимка: pixabay.com

Те смятат, че могат да създадат ваксина против коронавируса.

Докато светът чака ваксина, която да помогне за приключване на пандемията от коронавирус, учените в Северна Калифорния работят с по-различен подход - регистират сигнали от лами и техните уникални антитела.

Проектът UCSF, наречен AeroNabs, прави крачка напред, като се вдъхновява от антитела на лама, за да произведе лабораторни версии, които функционират подобно на борбата с инфекциите. Надеждата е, че синтетичните молекули могат да се прилагат като назален спрей или с инхалатори като ранна интервенция, за да се предпазят новодиагностицираните пациенти да не се разболеят сериозно или като превантивна мярка за премахване на инфекциите.

Уолтър и неговият екип от Калифорнийския университет „Сан Франциско" надграждат тези открития. Хавиер Саеленс, вирусолог от университета в Гент в Белгия, който не е ангажиран с UCSF проекта, изследва антитела на лама от 2016 г., за да разработи потенциално лечение за други известни коронавируси, като SARS и MERS.

При лабораторни тестове Саеленс установява, че антителата на лама, които могат да предпазят от тежък остър респираторен синдром или SARS, също са в състояние да блокират коронавируса, който причинява COVID-19. Откритията бяха публикувани през май в списание Cell.

Ламите, като всички бозайници, имат антитела, които ги предпазват от вируси. Но антителата на лама са различни - те са мънички. Умаленият ръст им дава уникалната способност да се свързват с протеините от външната страна на коронавируса, които са от решаващо значение за неговото разпространение.

Сега учените казват, че се надяват да използват силата на антителата на ламата, за да спрат заразата с коронавирус. В Калифорнийския университет „Сан Франциско" изследователите създадоха лабораторно молекула, вдъхновена от антителата на лама, които според тях са изненадващо ефективни при неутрализиране на коронавируса.

Уолтър и неговият екип от изследователи са далече от постигане на крайния резултат. Но работата му подчертава как научната общност черпи от широк спектър от скорошни открития, за да създаде начини за борба с коронавируса - повечето от които никога не са били използвани досега.

Още по темата във

facebook

Сподели тази статия в: