Три начина за управление на макроикономическия риск при инвестиции в недвижими имоти

Три начина за управление на макроикономическия риск при инвестиции в недвижими имоти Снимка: Pixabay

Дейвид Виланд е основател и главен изпълнителен директор на Realized, фирма, чиято мисия е да подобри живота чрез иновативни решения за инвестиционни имоти.

Той споделя за начините за управление на макроикономическия риск при инвестиции в недвижими имоти. Разбирането на макроикономическия риск е от решаващо значение за успешната стратегия при инвестиране в недвижими имоти. Въпреки че тази форма на риск е извън вашия пряк контрол, можете да предприемете стъпки за управлението й, като по този начин спомогнете за защитата на портфолиото и инвестициите си. За разлика от микроикономиката, която се фокусира върху решенията на домакинствата, отнасящи се до разполагаемия доход, макроикономиката се фокусира върху цялостното поведение, резултати и структура на икономиката.

Микроикономическият риск при недвижимите имоти може да е свързан с поддръжката на собствеността или с индивидуални проблеми с наемателите, докато макроикономическият касае промени в паричната политика, политически или граждански вълнения, миграция на населението и промени в данъчните режими. Всички тези фактори - и други - могат да влияят в различна степен на вашия портфейл от недвижими имоти.

Вземете предвид икономическите цикли

Решенията за покупка или продажба на недвижими имоти трябва да се основават на текущия икономически цикъл. Важно е обаче да се признае, че различните пазари - и типовете имоти на тези пазари - може да са в различни точки от цикъла на пазара на недвижими имоти. Съответно подходящата инвестиционна стратегия за конкретен имот е свързана с позицията му в цикъла. Например в края на 2014 г., когато цената на петрола се срина, икономиките на Западен Тексас, Хюстън и Калгари пострадаха, тъй като по-голямата част от работните места в тези райони бяха енергийно зависими. Други части на САЩ и Канада обаче останаха далеч по-малко засегнати.

Други макроикономически въпроси

Кредит, ликвидност и лихвени проценти. Ликвидността определя колко капитал е на разположение за инвестиция в недвижими имоти, докато лихвените проценти показват колко ще платите, получавайки кредит. Подобно на цикъла на пазара на недвижими имоти, наличността на капитал и неговата цена невинаги се движат в една и съща посока.

Безработица и разпределение на доходите. Както високите, така и ниските нива на безработица могат да бъдат проблематични. Първото предполага икономически стрес, докато второто може да означава икономическо прегряване. Безработицата определя миграцията на населението, което може да повлияе на наемането и ценността на недвижимите имоти. Разпределението на доходите описва колко доходи се получават от различни сегменти от населението и се определя от фактори като глобализацията и технологиите. Разпределението на доходите често се пренебрегва, но търсенето на определени типове имоти може да бъде обвързано с определени категории доходи.

 

Изследване на демографските фактори

 

Икономическите показатели са част от макроикономическия пъзел. Доброто разбиране на динамиката на популацията е важно. Хората ще играят критична роля в изпълнението на вашата инвестиция в недвижими имоти.

 

Хората се преместват в райони с висока заетост и с ниска, но не твърде ниска безработица. Това означава повече търсене на жилища под наем и собственост. Увеличаването на собствениците на имоти и наемателите води до увеличаване на търсенето на инвеститори. Следователно вашият имот може да увеличи стойността си.

Офисните площи също разчитат на увеличаване на населението.

 

Икономиките и недвижимите имоти са повлияни и от социално-културните тенденции. Например възходът на електронната търговия засили търсенето на доставки в същия ден и до увеличаването на складовете в близост до населени места.

 

Начини за управление на макроикономическия риск

 

Рискът и печалбата са естеството на инвестициите. Съществуват обаче някои начини да помогнете за управлението или намаляването на макроикономическите рискове за вашия портфейл от недвижими имоти:

 

1. Диверсификацията може да разпредели риска.

 

2. Наематели. Кредитоспособните наематели обикновено са в по-добра позиция, за да се справят с нестабилни икономики.

 

3. Ливъридж*. Дългът беше една от причините за глобалната икономическа криза 2007-2009 г. Кредитополучателите финансираха недвижимите си имоти със заеми, в които се изискваше малко собствен капитал. Изискванията на заемодателите днес са по-строги. Ливъриджът може да бъде мощен инструмент за увеличаване на възвръщаемостта, но е нож с две остриета, който също може да увеличи риска. Трябва да се вземе предвид размерът на ливъриджа, както и приложените условия по отношение на позицията и бизнес плана на актива.


Инвестицията в недвижими имоти изисква нещо повече от надлежна проверка или проучване на целите. Познаването на макроикономическия риск е от съществено значение за успешната инвестиционна дейност и поддържането на портфейла.


*Лѝвъридж, също на разговорен език - лост, е финансов термин, който се използва, за да илюстрира усилването на ефекта от дадена финансова операция, дължащо се на „мултиплициране“ на инвестирания ресурс.

 

Още по темата във

facebook

Сподели тази статия в: