Съвети за новата учебна година: Кои са най-подходящите компютърни слушалки за децата ни

Съвети за новата учебна година: Кои са най-подходящите компютърни слушалки за децата ни Снимка: www.pikist.com

Към слушалките за подрастващи има специални изисквания - те не трябва да нараняват ушите на детето и да травмират слуха му, както и да му пречат да се движи свободно.

Новата учебна година скоро ще започне и някои родители се опасяват, че обучението може отново да стане дистанционно. Практиката показа, че е по-удобно, докато детето учи у дома, да използва слушалки, които да блокират страничните звуци и да позволят на ученика да слуша по-добре учителя по време на онлайн обучението.

Какви са съветите на специалистите за най-правилния избор, ако все още не сте купили слушалки за детето си?

 

Първо, за предпочитане са слушалките тип „наушници" (headphones). Те са по-безопасни и не увреждат ушния канал на детето като слушалките от типа „тапички" (earphones), нито пък блокират притока на въздух. От слушалките наушници е по-добре да изберете пълноразмерни, които не притискат ушната мида само в средата, а я покриват изцяло. В противен случай, поради постоянния натиск ушите ще започнат да болят бързо.


В допълнение, пълноразмерните слушалки често имат специална омекотяваща тъкан или пластмасов ограничител във форма на окръжност, благодарение на което те се държат не за сметка на притискащата сила, а седят на главата като шапка, опирайки се на темето.

 

Второ, слушалките трябва да имат вграден микрофон. В съвременните модели той не „стърчи" пред лицето на потребителя, а е скрит в една от слушалките и улавя звуци само на определено разстояние. По този начин учителят няма да чува звука от телевизора, работещ в съседната стая, или разговора на родителите, седящи на няколко метра от ученика.

 

Трето, слушалките, които ще изберете за детето, трябва да имат ограничение на силата на звука. Това е важно за здравето на детето, за да може то да не развали слуха си. Стандартната и най-често давана препоръка е, че силата на звука не трябва да надвишава 85 децибела. Тази информация е посочена в техническите спецификации на слушалките.

 

Последният съвет се отнася до мобилността. Да бъдеш „вързан" към компютъра, лаптопа, таблета или телефона с кабел не е много удобно. Още повече че детето по време на учебни занятия може внезапно да „скочи" от стола за учебник или тетрадка, да се пресегне към рафта, изпускайки устройството, а това от своя страна може да доведе до скъсване на кабела или падане на слушалките от главата.

 

Ето защо за предпочитане са безжичните модели. Съвременните безжични слушалки могат да работят с едно зареждане на батерията няколко десетки часа и да улавят сигнал на разстояние от около 10 метра. При това, за екстрени случаи, те все пак могат да бъдат оборудвани допълнително и с кабел.

Още по темата във

facebook

Сподели тази статия в: