Силните различия в индексите продължават

Силните различия в индексите продължават Снимка: Adept Scripts

(Седмичен пазарен коментар 11.08)


Индекси


През последната седмица, след последователни рекордни стойности за Nasdaq100 (+ 29% от 1 януари), повечето от индексите са се повишили


В Азия Nikkei спечели 2,9%, Шанхайският състав - 1,3%, а Hang Seng загуби 0,5%, засегнат от постановленията на Доналд Тръмп срещу китайските приложения TikTok и WeChat.


В Европа CAC40 спечели 2,2%, DAX - 2,9%, и Foostie - 2%. За периферните страни на еврозоната Испания спечели 0,9%, Португалия - 1,7%, а Италия - 2%. 


В САЩ Nasdaq100 отбеляза седмичен скок от 3,3%, Dow Jones - с 3,4%, а S&P500 - с 2,4%.


Стоки


Миналата седмица златото продължи изкачването си нагоре, надминавайки 2000 долара за тройунция. За 100 години стойността на жълтия метал се е увеличила 100 пъти - от 20 до 2000 долара. Това представлява годишен ръст от около 4,7%.


Среброто също има добри резултати, с 16,1% увеличение на стойността. В допълнение към бижутата този метал има и много индустриални приложения, като се възползва от подобрения в производствения сектор. Въпреки това изглежда, че е попаднал на трудно място, близо до 30 USD.


Много хубава седмица и за дървения материал, който нарасна с 9,5% до 641,6 USD. Заслужава да се спомене и алуминият, който е нараснал с 4,1% до 1780 USD.


Нефтът продължава да се покачва с малки стъпки. Той все още остава зад нивата на разликата от 6 март, съответно на 44,6 USD (BRENT) и USD 41,5 (WTI).


Що се отнася до селскостопанските стоки, пшеницата, соята, царевицата и овесът спаднаха съответно с 5,3%, 1,6%, 1,4% и 1,2%.


Пазари на акции


С глобалните блокировки популярността на градинарството нарасна и компанията за доставки на трактори (Tractor Supply Company) също. Това е американска верига магазини, предлагаща продукти за коне и домашни любимци (47% от продажбите), инструменти, трактори и косачки (21% от продажбите), както и продукти за грижа за растенията, тревни площи, градински мебели и барбекюта (20% от продажби). Групата има общо 2024 търговски обекта в Съединените щати.


Компанията за доставки на трактори струва повече от 17 млрд. долара в Nasdaq Composite. Нещо повече, ефективността на фондовите борси е доста добра, с постоянна тенденция към повишаване. От март и началото на блокирането запасът е задвижван до исторически максимуми с ускорение от над 120%. Това му позволява да отчита печалба от близо 60% през 2020 г.


Оборотът на групата се увеличи с 15% между 2017 и 2019 г. Oсвен това продажбите й през второто тримесечие на 2020 г. са се увеличили с 30,5%, отчасти благодарение на сайта за електронна търговия, и компанията отвори 21 нови магазина. С безплатен паричен поток от близо 600 млн. долара и възвръщаемост на собствения капитал от 36%, Tractor Supply дори увеличи тримесечния си дивидент с 14,3% до 0,4 USD.


Пазар на облигации


В момента е трудно да се открие пазарна среда, благоприятна за увеличаване на доходите. Несигурността относно траекторията на новите инфекции и формата, която икономическото възстановяване в крайна сметка ще приеме, е твърде голяма от двете страни на Атлантическия океан. Основните държавни кредитополучатели отхвърлиха идеята за възможна консолидация в близко бъдеще и бичият пазар намери нова сила.


Bund се търгува с доходност от -0,54% и е близо до 10-годишния швейцарски дълг, който генерира -0,57%. Условията се подобряват и за OAT, който пада до -0,23%, както и за италиански (0,93%) и испански (0,27%) ценни книжа. Гърция се възползва от този импулс за сигурни убежища и видя, че процентът й пада до 1%. Успокояването се потвърждава и в САЩ, като доходността на облигацията е само 0,51%, постоянно ниска.


Що се отнася до издаването на първичен пазар, в Европа лятната почивка за правителствата на Икономическия и паричен съюз (ИПС) изглежда е отменена тази година. Програмите за големи разходи от страна на националните правителства и фискалните дефицити създават истинска „ненаситна жажда“ за публичната хазна. Въпреки ниската пазарна доходност, покупките на ЕЦБ на вторичния пазар следва да поддържат активността на първичния пазар.


Forex пазар


Форекс трейдърите продължават да изоставят долара и йената. Зелената валута отново губи позиция срещу всички свои колеги. Кризата в здравеопазването и забавянето в Конгреса тежат на американската валута. Що се отнася до йената, търговците преминават към по-рискови валути. С полза е еврото със забележителни аванси спрямо японската валута (125,3 JPY). Основният паритет EUR/USD също има фаворит от страна на единната валута, като търговията е близо 1,18 USD.


От другата страна на Ламанша паундът продължава да се изкачва срещу долара, като взема 2,6% тази седмица. Зад това рали нямаше конкретен катализатор. Британският търговски представител дори заяви, че търговските преговори с ЕС остават в безизходица, докато премиерът Джонсън обяви, че двете страни не са толкова раздалечени. Британската валута се търгува на 138,6 JPY и 1,31 USD.


Сред новините от нововъзникващите валути бразилската валута се възползва от слабостта на долара да се стабилизира спрямо долара при BRL 5,3. Централната банка на Бразилия обаче понижи ключовия си процент до 2% след намаление с 0,25 пункта, в опит да съживи икономиката, поразена от коронавирусната криза. Това е деветото поред намаление на ставката.


Икономически данни


В Китай индексите на Caixin PMI бяха смесени. Производственият индекс надхвърли очакванията (52,8 спрямо 51,1 очаквано), но индексът на услугите излезе 54,1 (консенсус 58). Въпреки това те отразяват разширяване на дейността, като са много над прага от 50.


Същото важи и за еврозоната, където индексите съответно са 51,8 и 54,7 (очаквано 51,1 и 55,1). Индексът на PPI се повиши повече от очакваното (+ 0,7%), докато продажбите на дребно се повишиха само с 5,7% (консенсус 6,5%).


В САЩ индексите за производство и услуги надхвърлиха очакванията (54,2 и 58,1). Запасите от нефт спаднаха до -7,4 млн., както и седмичните искания за безработни до 1186K.


От друга страна, разходите за строителство паднаха с 0,7% (+ 1% миналия месец), а създаването на работни места в частния сектор нарасна само с 167K (очаква се 1200K). Цифрите от миналия месец въпреки това бяха ревизирани рязко нагоре (от 2369K до 4314K).


Що се отнася до месечния доклад за заетостта, бяха създадени 1 762 000 работни места (консенсус 1530K).


Силните различия в индексите продължават


Балансирани пазари в Европа, увеличаване на американските акции и увеличаване на технологичните запаси - това обобщава резултатите от индексите през последните няколко сесии. Тези секторни и географски различия продължават, докато съществува несигурност от всички страни.


Няма нужда да ги изброяваме, те са известни. Шокът, причинен от данните за икономическия срив през второто тримесечие в много големи икономики, все още е дълбоко вкоренен. Световният PMI стои на скромните 50,8.


В краткосрочен план пазарите ще обърнат голямо внимание на звуците на Капитолийския хълм, след като Доналд Тръмп реши да обнародва четири постановления, без да минава през Конгреса. Следователно краткосрочната нестабилност може да се възобнови успоредно с повишаването на августовските температури.

Още по темата във

facebook

Сподели тази статия в: