Световни лидери отбелязват 75 години от основаването на ООН

Световни лидери отбелязват 75 години от основаването на ООН Снимка: pixabay.com

Световните лидери се събраха, за да отбележат 75-годишнината на Обединените нации в момент, когато смъртоносната пандемия на коронавируса и напрежението между САЩ и Китай засягат ефективността и солидарността на 193-членната организация.

Нарастващото напрежение между САЩ и Китай достигна точката на кипене по време на пандемията, подчертавайки кандидатурата на Пекин за по-голямо многостранно влияние в предизвикателство към традиционното ръководство на Вашингтон.

Коронавирусът се появи в Китай в края на миналата година и Вашингтон обвинява Пекин в липса на прозрачност, която според него е влошила огнището. Китай отрича твърденията на САЩ.

Китай се представи като главна мажоретка за мултилатерализма, тъй като пренебрегването на президента Доналд Тръмп от международното сътрудничество доведе до отказване от страна на Вашингтон на глобални сделки за климата и Иран и напускане на Съвета за правата на човека на ООН и Световната здравна организация (СЗО).

Заместник-посланикът на САЩ в ООН Черит Норман Шале заяви пред Общото събрание, че световната организация в много отношения се е доказала като „успешен експеримент, но „има и причини за безпокойство“.

Организацията на обединените нации твърде дълго се противопоставяше на значима реформа, твърде често липсваше прозрачност и беше твърде уязвима към дневния ред на автократичните режими и диктатури“, каза тя.

Оттеглянето на САЩ от СЗО дойде, след като Тръмп обвини агенцията, че е марионетка на Китай, твърдение, което СЗО отрече.

Руският външен министър Сергей Лавров заяви, че „нарастващият раздор“ в международната общност е предизвикан от намесата на някои страни във вътрешните работи на други държави и налагането на едностранни санкции - прикрит удар към Вашингтон.

Пандемията разкри нестабилността на света - каза генералният секретар на ООН Антонио Гутериш. - Днес имаме излишък от многостранни предизвикателства и дефицит от многостранни решения.

На Съвета за сигурност отне месеци, за да подкрепи призива на Гутериш за глобално прекратяване на огъня - за да се позволи на страните да се съсредоточат върху борбата с COVID-19 - поради препирни между Китай и САЩ.

Германският канцлер Ангела Меркел заяви, че интересите на отделните държави членки „твърде често“ са принуждавали ООН да изостава от идеалите си.

Няколко лидери призоваха за реформа на Организацията на обединените нации и по-специално на 15-членния Съвет за сигурност, като се аргументираха, че е несправедливо САЩ, Русия, Китай, Франция и Великобритания да са единствените с постоянни правомощия на вето.
.
Обединените нации бяха създадени, когато страните се събраха след Втората световна война, за да предотвратят нов световен конфликт. Въпреки че не е имало Трета световна война, лидерите приеха изявление, в което признават „моменти на разочарование“.


 

Още по темата във

facebook

Сподели тази статия в: