Руското правителство ще проведе рекордна приватизация

Руското правителство ще проведе рекордна приватизация Снимка: Lenta.ru

За първи път от 2013 г. насам акциите на държавна компания ще бъдат пуснати на борсата.

Руското правителство се готви да проведе рекордна приватизация, съобщава РБК. За първи път от 2013 г. насам акциите на държавна компания ще бъдат пуснати на борсата чрез IPO процедура (първично публично предлагане).

 

Планира се да бъде приватизиран „Совкомфлот" - един от най-големите танкерни превозвачи на въглеводороди в света. Флотът на компанията наброява 146 кораба с обща балансова стойност от 6,2 милиарда долара. Той включват танкери-совалки, газопреносни кораби и ледоразбивачи.

 

В момента „Совкомфлот" е изцяло собственост на държавата в лицето на „Росимущество". Очаква се в рамките на IPO да бъде пусната допълнителна емисия акции. Планира се сделката да се проведе през октомври тази година, като ъндъррайтъри (организатори на процедурата) ще са „ВТБ Капитал" и Bank of America Securities.

 

И двете банки са извършили предварителна оценка на стойността на компанията. Според първата тя е 4-5 милиарда долара, а според втората - 2,7-4,8 милиарда долара. Самият „Совкомфлот" очаква да получи от IPO не по-малко от 500 милиона долара, което означава продажба на дял в размер на 10-18,5% от увеличения капитал.

 

„Совкомфлот" е част от правителствения план за приватизация от 2017 г., но сроковете са отлагани многократно. По различно време са посочвани различни части от компанията, предназначени за продажба: от 25 до 75%.

 

През септември 2019 г. заместник-министърът на икономическото развитие Оксана Тарасенко говори за намерението си да продаде 75 % минус една акция до края на 2020 г. В този случай държавата би запазила блокиращия пакет, но би загубила възможността да взема ключови решения относно дейността на компанията.

 

Друг спорен въпрос е разпределението на приходите между „Совкомфлот" и „Росимущество".  Класическата схема за приватизация предполага средствата от продажбата на акции да отиват при предишния собственик (в този случай - държавата). В случай на допълнително издаване на ценни книжа с цел привличане на нови средства на открития пазар, средствата попълват уставния капитал и попадат на разпореждане на компанията, а делът на бившите собственици се намалява. По такъв начин подготвяща се сделка формално не може да се смята за пълна приватизация.

 

 

 

 

Още по темата във

facebook

Сподели тази статия в: