Руското правителство не разчита на хакери

Руското правителство не разчита на хакери Снимка: pixabay.com

Русия разработва собствена ваксина.

Американският департамент за вътрешна сигурност, Агенцията за киберсигурност, Агенцията за национална сигурност на Канада и Националният център за киберсигурност на Обединеното кралство обединиха сили, обвинявайки Русия в хакерска кампания.

Няма хакери, които работят за руското правителство, така че нашето правителство не обмисля никакви действия на хакери, нито ги координира“, заяви финансовият министър на Русия Антон Силуанов. 

„Мога да повторя, че от наша гледна точка на нито един хакер не беше дадена специална задача за достъп до уебсайтовете на фармацевтичните компании“, каза той, настоявайки, че страната не е проявила интерес към развитието на коронавирусната ваксина на други държави, тъй като Русия се опитва да разработи своя собствена ваксина. 

Западните власти заявиха, че група, известна като APT29 - позната още като „Уютна мечка” - вероятно е виновна за нападението. Те казаха, че използва фишинг за копие и потребителски malware софтуер, за да се насочи към изследователи на ваксини, добавяйки, че групата „почти сигурно“ работи като част от руските разузнавателни служби. 

„Напълно неприемливо е, че руските разузнавателни служби се насочват към онези, които се борят с пандемията от коронавирус“, заяви министърът на външните работи на Великобритания Доминик Рааб. 

Взаимоотношенията между Русия и Запада остават обтегнати на фона на пандемията от коронавирус. 

В допълнение към дипломатическите спорове, Русия трябва да се изправи срещу икономическата криза, ускорена от пандемията на коронавирус. Русия е на четвърто място по брой случаи на коронавирус, с близо 770 000 потвърдени инфекции, след САЩ, Бразилия и Индия, сочат данни на университета „Джонс Хопкинс". 

Преди седмица руският президент Владимир Путин подкрепи предложението за предоставяне на повече време на страната, за да изпълни мащабен план за инвестиране в размер на 363 милиарда долара. Това позволява крайният срок за пакета от мерки да бъде отложен с шест години до 2030 г., докато страната се опитва да се справи с рецесията, породена от кризата. 

През юницентралната банка на Русия намали основния лихвен процент със 100 базисни пункта до 4,5% - най-ниското ниво от падането на Съветския съюз през 1991 г. Банката предупреди, че свиването на БВП (брутен вътрешен продукт) през второто тримесечие „може да се окаже по-значително от очакваното”. Прогнозира се, че БВП ще намалее с 4-6% през 2020 г

Икономистите предполагат, че Русия би могла да изпита най-бавното възстановяване сред развитите страни. В доклад на Economist Intelligence Unit, публикуван миналата седмица, се посочва, че глобалната икономика няма да се възстанови до нивата преди коронавируса до 2022 г., като Русия не се очаква да достигне това ниво до 2024 г. и ще загуби почти 10 години растеж, се отбелязва в доклада. 

Министърът на финансите Силуанов не изглежда притеснен, че твърденията за хакерство могат да утвърдят имиджа на Русия като „лош актьор“ и могат да навредят на позицията на страната сред инвеститорите в момент, когато най-много се нуждае от тях. 

„Как може да се отрази на икономиката? Наистина не мисля, че това би имало някакво влияние върху икономиката. Следваме собствения си курс на антикризисни мерки, които прилагаме. Такива отрицателни истории се появяват от време на време, за съжаление", каза той. 

„Основният момент е видът политики, които провеждаме. Те са балансирани. Говорих за фискалната ни политика на срещата на финансовите министри на Г-20. Нямаме проблеми с включването на бюджетния дефицит, намираме собствени вътрешни инвеститори. Трябва ли да вземаме пари назаем извън Русия, или не трябва? Ще видим, всичко зависи от пазарните условия. Сигурен съм обаче, че ще можем да вземем заеми отвън на отлични цени“, каза Силуанов. 

Второто нещо, на което исках да наблегна, се отнася до инвестициите в нашата икономика. Това е преди всичко. Трябва да стимулираме инвеститорите. Наблюдава се възстановяване на активността на вътрешните инвеститори в нашата икономика и ние също винаги приветстваме чуждестранните инвеститори. Не бих се съгласил, че имиджът на Русия е пострадал от атаки на хакери или други негативни новини, не е така. Най-важното е балансираната макроикономическа политика, която провеждаме“, каза министърът.

Още по темата във

facebook

Сподели тази статия в: