Работейки дистанционно, не влачете офиса след себе си

Работейки дистанционно, не влачете офиса след себе си Снимка: inc.com

Съоснователят на Basecamp Джейсън Фрид е недоволен от компаниите, които се опитват да възпроизведат офиса във виртуалната среда.
В средата на 90-те, когато Netscape Navigator ни даде първата представа за това какъв може да бъде интернет, имаше два вида уеб дизайн.

Единият беше много прост. Текст на страницата, може би някакво изображение в шапката. Нищо сложно.

Имаше и друга крайност: много стилизиран сайт, много текстури, 3D бутони, изгладени страници, агресивни сенки, монолитна графика, нарязана на парчета от хипервръзки, за да можете да кликнете върху различни части на едно и също изображение, и т.н.

И двата стила - заглавие с текст и излишни графики - бяха директно заимствани от други сфери. По това време никой не знаеше какво да прави с интернет, така че ние просто взехме това, което ни беше известно, и го прехвърлихме на друго място. По това време уеб дизайнът не бе уеб дизайн - това бе полиграфичен дизайн.

Интернет стана друг, когато дизайнерите започнаха да проектират за интернет, без да вграждат други видове дизайн.

Заимстването от други платформи е често срещано, особено когато се появи нещо наистина ново (или се опитва да се наложи).

Когато нещо е заимствано и прехвърлено механично, това е очевидно.

Заимстваният материал няма естествена чувствителност към новата платформа. Предимствата са неясни, изискванията са минимални.

Днес виждаме повторение на историята. Този път говорим за механично пренасяне на подхода към работата.

Работата в офиса е платформа. Тя има своите предимства и недостатъци. Някои неща се правят по-лесно лично (срещи, ако имате нужда от тях), а други са по-трудни (отделяне на няколко часа за себе си и съсредоточаване, ако е необходимо).

Друга платформа е дистанционната работа. Тя има свой уникален дух, предимства и недостатъци. Особена ефективност, странности, специален интерфейс. Плюсове, минуси, вътрешна и външна страна. Тя толкова се различава от офисната работа, колкото Mac от Windows.

Още веднъж: офисната работа и дистанционнатаработа са различни платформи. А в момента виждаме много компании, които се опитват да пренесат локалните методи на работа в дистанционната. Обикновено провеждахте ли четири съвещания на ден? Тогава нека проведем същите четири срещи със същите участници чрез Zoom. Това е опция, но не е правилната опция.

Опитът да възпроизведете работата в офиса на дистанционната платформа ви прави мечешка услуга.

Това често става, когато промяната се случва внезапно. Предаваме знания от уста на уста. Прилагаме познати методи към непознати ситуации. Но с течение на времето осъзнаваме, че това не работи.

Компаниите, които намерят правилния подход към дистанционната работа, успешно ще излязат от тази пандемия. Те няма да имитират локалната работа с помощта на дистанционната. Те ще открият, че работата от дистанция означава повече автономност, повече доверие, повече непрекъсваемост на процеса, по-компактни екипи, по-независима, координирана работа.

Те няма просто да губят време за онлайн срещи, те ще се откажат от тях. Те няма да правят постоянни проверки през целия ден; те ще предоставят на служителите си време и пространство да свършат най-добре своята работа.

Това няма да са компаниите, които нямат търпение да върнат всички в офиса. Ще бъдат тези, които виждат ползите от свободата на избора и осъзнават колко прекрасно е да можеш да работиш отвсякъде.

И най-накрая ще разберат, че в офиса няма нищо магическо. Това е просто място, където можем да работим. Сега е точното време - когато развенчаваме поредния мит.

Работейки дистанционно, не влачете офиса след себе си.

Още по темата във

facebook

Сподели тази статия в: