Пренаселеността се отменя. Учените прогнозират спад на броя на хората на Земята

Пренаселеността се отменя. Учените прогнозират спад на броя на хората на Земята Снимка: Pixabay

През следващите петдесет години световното население ще намалее, според американски учени.

Освен това до края на века повече от половината от човечеството ще се състои от възрастни хора. Тези данни противоречат на предишните прогнози.

В средата на ХХ век на Земята е имало около три милиарда души. През 1987 г. те са вече пет, през 1999 г. – шест, през 2011 г. – седем милиарда. Въз основа на тези данни Фондът на ООН за населението (UNFPA) прогнозира, че до 2100 г. населението на света ще надхвърли десет милиарда и вероятно ще се доближи до 15 милиарда, ако раждаемостта се увеличи. Засега този показател само намалява: през 50-те години на XX век на една жена се падаха шест деца, а през 2011 г. –  само около две.

При изготвянето на анализите експертите се основават на факта, че човечеството като цяло живее по-добре и по-дълго. Австралийски учени след анализ на статистическите данни на СЗО и ООН потвърдиха този сценарий. Те отбелязаха, че броят на хората ще расте постоянно, дори ако повечето страни въведат политика „едно семейство – едно дете".

Авторите на изследването подчертаваха, че дори ако има глобален военен конфликт, при който да загинат толкова хора, колкото в Първата и Втората световна война взети заедно, това няма да спре растежа на световното население. До 2100 г. населението щяло да се увеличи до десет милиарда, твърдяха те.

Американски изследователи пък прогнозираха, че човечеството ще премине 10-милиардната граница още по-рано – през 2053 г. Наистина бързият скок щял да се случи за сметка на страните от третия свят, а в развитите страни, напротив, населението щяло да намалее значително. Така Япония ще загуби 24,7 милиона граждани, Европа – 12, Русия – 7,9 милиона. Населението на Африка ще се удвои до 2,5 милиарда души.

Изследователите от университета в Аделаида даваха прогноза, че заради това в близко бъдеще хората ще се сблъскат с глобален недостиг на вода и храна.

Тенденция към намаляване

Първите по-предпазливи прогнози се появиха през 2014 г. Международен екип от учени въз основа на данни на ООН, събрани преди 2012 г., стигна до извода, че населението на Земята до 2100 г. едва ли ще надхвърли 12 милиарда. Най-вероятно над 9,9 милиарда няма да се повиши. Основният растеж ще дойде от африканския континент. Но дори там ще има все повече възрастни и все по-малко млади и дееспособни хора.

Сега изследователите говорят за възможен спад на населението през следващия век. Според неотдавнашната разработка на американски специалисти, показателите ще продължат да растат до 2064 г., но след това поради масовия достъп до висше образование и контрацепция ще започне спад. По времето на пика на планетата ще има 9,7 милиарда души, но до 2100 г. те вече ще са намалели на 8,8, тоест само един милиард повече от днес. В същото време делът на хората над 80 години ще се увеличи почти шест пъти.

Тези изводи са резултат от изследване на данните за фертилитета на жените, тоест на средния брой деца, родени от майки, които не са достигнали определена възраст, в случая петдесет години.

В анализа е използвана информация за жителите на 195 държави. Въз основа на тях учените са изчислили, че до края на този век в 183 държави ще се родят по-малко деца, отколкото са необходими за възпроизводството.

Най-големият спад ще бъде в Япония, Италия, Испания, Тайланд и Южна Корея. В тези страни населението ще намалее наполовина. В Русия ще намалее до 106 милиона и дори Китай ще има проблеми: до 2100 г. в страната ще останат само 732 милиона души. Фертилитетът ще падне и в Африка. В Нигер днес се падат по седем деца на една жена, но тази цифра ще намалее до 1,8 до края на века.

Ако тази прогноза се сбъдне, тогава проблемите с липсата на питейна вода и храна, които са неизбежни, ако планетата се пренасели, ще изчезнат от само себе си. В същото време големият процент на възрастното население вероятно ще изисква преструктуриране на сегашната политическа и икономическа система.

Експертите смятат, че отворената миграционна политика на развитите страни е едно от възможните решения. Според служителите на Международния институт за приложен системен анализ моделът, възприет в Канада и Швеция, привличащ голям брой добре образовани и трудоспособни мигранти, може най-ефективно да отговори на това предизвикателство. Тази опция може да реши проблема със застаряването на европейското население.

Още по темата във

facebook

Сподели тази статия в: