Дали изкуственият интелект (ИИ) ще спре прането на пари

Дали изкуственият интелект (ИИ) ще спре прането на пари Снимка: pixabay.com

Проучване на банки в Сингапур.

В свое проучване синтапурски банки достигат до извода, че повечето банки са убедени, че ползването на изкуствен интелект (ИИ) може даспре прането на пари. 

Седем от 10 или 73% от сингапурските банки вярват, че изкуственият интелект ще засили усилията срещу прането на пари, сочи проучване на аналитичната софтуерна компания FICO.

Повече заемодатели (86%) казват, че все още вярват в способността на по-старите технологии, базирани на конкретни правила - въпреки че 36% признават, че изпитват значителни трудности при дефинирането им.

„Системите на съответствие, основани на правила, продължават да бъдат работната сила за банките в APAC, когато се борят с финансовата престъпност“, отбеляза Тимъти Чун, лидер на FICO за финансови престъпления в APAC.

„Въпреки това някои от ранните осиновители започват да възприемат новия свят на ИИ и осъзнават, че старите системи, базирани на правила, не могат да се справят сами със сложните заплахи."

Междувременно 95% от сингапурските банки заявиха, че ще продължат да инвестират в нови технологии през следващата година, а 23% планират значително да увеличат тази инвестиция през 2021 г.

Само две трети от банките в Сингапур обаче посочиха, че ще започнат нови инвестиции в технологиите. Това може да се дължи на по-значителните им разходи в тази област през последните години, според FICO.

Един от проблемите, посочени от банките, е в оперативното използване на съвременната технология за изкуствен интелект и в нейното функциониране рамо до рамо със системите, основани на правила, като 20% от анкетираните посочват това като основно препятствие при постигането на целите за намаляване на риска от финансови престъпления.

Основните предизвикателства, посочени от банките за съществуващите решения за спазване на AML в регионален мащаб, бяха способността да се отговори на нови видове рискове на съответствие в каналите и продуктите; способността да се осигури интегрирано решение на съответствие; и съоръжението за бързо актуализиране на промените в нормативната уредба.

Общите нива на инвестиции в технология на съответствие от заемодателите на APAC се очаква да се увеличат през 2021 г., като 49% от анкетираните посочват, че ще увеличат бюджетите си. 

FICO отбеляза, че чуждестранните банки са по-склонни към нови разходи в сравнение с местните аналози. Индонезия, Австралия, Тайланд и Филипините са пазарите, които заявиха, че ще инвестират най-много през 2021 г.

 

Още по темата във

facebook

Сподели тази статия в: