Пазарът на облигации: най-лошото за икономиката е приключило

Пазарът на облигации: най-лошото за икономиката е приключило Снимка: cnbc.com

Инвеститорите смятат, че най-тежкият период за икономиката е бил през април.

Пазарът на облигации регистрира лек оптимизъм на фондовия пазар и експерти предположиха, че икономиката може да е достигнала дъното през април.

Доходността на облигациите се увеличи и вчера достигна значително по-високо ниво от сравнително ниската си база. Референтната десетгодишна доходност на американското Министерство на финансите, която влияе върху ипотечните и други заеми, нарасна до 0,77% от малко под 0,70%. Десетгодишната доходност беше на 0,757 - най-високото ниво от 13 април.

„Мислехме, че пазарът на облигации е останал мъртъв, но днес той показва известен живот - казва Chris Rupkey, главен финансов икономист в MUFG Union Bank. - Изглежда, че е породен от доклада на ADP, но пазарът на облигации винаги се е влияел силно от доклада за работни места на ADP.“

Според доклада на ADP за частния сектор, 2,76 милиона хора са останали безработни през май, противно на очакванията на икономистите тази цифра да достигне 9 милиона. Докладът не е точен показател за работната месечна заетост, но се наблюдава като източник на икономически маркери.

Докладът за работната заетост през май се очаква да бъде официално публикуван този петък и да покаже стойност от 8,33 милиона загубени работни места, а безработицата да скочи на 19,5%, според Dow Jones

Някои икономисти може и да ревизират изчисленията си, след като излезе докладът на ADP, а икономистите от Goldman Sachs заявиха, че ще публикуват прогнозите си, след като се публикува седмичният доклад на регистрирали се безработни.

След като печалбите се придвижиха нагоре, кривата се придвижи вертикално. Това означава, че разпределението между краткосрочните ценни книжа и дългосрочните книжа и облигации се е разширило. И е обратното на така наречената сплескана крива на доходността, която сигнализира влошаване на икономиката и рецесия.

„Мисля, че това показва, че най-лошото, което се е случило на икономиката, е вероятно зад гърба ни - каза Jon Hill, старши стратег към BMO. - Това не означава увеличение в стойностите на федералния резерв. Не означава и че ни очаква голяма инфлация.”
 

Акциите също рязко скочиха в сряда с 1,4% при 3,122. След като удариха дъното  на 23 март, S&P500 коефициентът им нарасна с повече от 41%. Десетгодишната доходност на 23 март беше 0,79% и продължи да пада, докато пазарът на облигациите започна да расте. 

Michael Schumacher, директор на отдел „Стратегии” в Wells Fargo, потвърди, че двата пазара са продължили да работят несвързано, а днешното събитие е видът корелативна връзка, която обикновено съществува между акции и растящи стойности, след като се продадат облигации.

„Има значително движение при ценните книжа, докато при облигациите това не се наблюдава”, допълни той и добави, че очаква десетгодишната доходност да нарасне с 1% или повече до края на годината.

Още по темата във

facebook

Сподели тази статия в: