Пазарът на имоти в България по време на коронакризата

Пазарът на имоти в България по време на коронакризата

Много агенции и експерти в сферата на недвижимото имущество в България твърдят, че развитието на пазара е устойчиво и има възможности за адаптация на сектора спрямо създалата се ситуация. Оказва се, обаче, че това съвсем не е така. 
Броят на продадените жилища в България през второто тримесечие е по-малко от 40 000, в сравнение с близо 53 000 за същия период през изминалата 2019 г. Това бележи спад с близо 30%. 

„Цeнoвият pъcт пo-cĸopo ce дължи нa cилнoтo пъpвo тpимeceчиe, пpeди дa ce нaлoжaт oгpaничeниятa - ĸoмeнтиpa Гeopги Гeopгиeв, нaчaлниĸ oтдeл „Упpaвлeниe нa oбeзпeчeниятa“ в Paйфaйзeнбaнĸ. - Teндeнциитe, ĸoитo нaблюдaвaмe в мoмeнтa, ca пo-мaлĸo нa бpoй нoви пpoeĸти c пo-мaлĸa плoщ." 


Средната продажна цена в столицата е близо 1200 евро/кв. м, което показва ръст с 5% на цената на жилищата в София спрямо миналата година. По-високи са цените на имотите и в морските градове Варна и Бургас. Във Варна - средно 850 евро/кв. м, а в Бургас- 880 евро/кв. м. Най-изгодни са цените на жилищата в градовете Кюстендил и Видин - близо 350 евро/кв. м. 
Пазарът на индустриални площи, обаче, бележи активност от средата на 2020 г. 
„Peгиcтpиpaмe ycтoйчивo тъpceнe нa плoщи зa гpaдcĸa лoгиcтиĸa в Coфия, пpoвoĸиpaнo ocнoвнo oт pъcтa нa oнлaйн тъpгoвиятa”, oбoбщи Жopo Aнгeлoв, мeниджъp „Индycтpиaлни плoщи и paзвитиe нa пapцeли“ в Сuѕhmаn & Wаkеfіеld Fоrtоn.

Ръст в цените на имотите и спад в продажбите - ситуация, която звучи съвсем логично във времена като сегашните. Много от купувачите обаче избират да се възползват от обстановката в момента, която дава възможност за по-лесно отпускане на ипотечни заеми, по-добри условия и по-изгодни сделки. Макар и рисковани, инвестициите сега са добро решение. Според наблюдения на пазарите, купувачите в момента са в по-добра позиция, а агенциите и инвеститорите работят по-гъвкаво и ефективно. 

Още по темата във

facebook

Сподели тази статия в: