Несигурен август

Несигурен август Снимка: Image by Lorenzo Cafaro from Pixabay

(Седмичен пазарен коментар 04.08)


Индекси


През изминалата седмица имаше смесени резултати в Азия. Nikkei отчете загуба от 4,58%, докато CSI 300 (Шанхайската фондова борса) отчете ефективност от 4,20%. Що се отнася до Hang Seng, той е почти в равновесие за периода с -0,45%.


След предходната седмица европейските индекси продължават да губят позиции. Испания отбеляза най-голям спад (-5,3%), следвана от Италия (-4,4%). По този начин двете страни са по-ниско от Евро Stoxx 50 (-3,7%). Footsie (-3,4%) и DAX (-3,9%) следиха внимателно промените в европейския индекс. CAC беше „добрият ученик“ за периода (-3%). Въпреки това OMX Stockholm 30 беше най-издръжливият, като загуби само 2,4%.


В Атлантическия океан изглежда, че индексите не се движат в същата посока като Европа, освен може би Dow Jones (-1,1%). S&P беше леко повишен (+ 0.5%). Само NASDAQ блесна миналата седмица, както обикновено, с над 2,7%.


Стоки


Макар нестабилността да е нараснала значително през миналата седмица поради вечните въпроси, свързани със състоянието на суровото търсене, цените на петрола най-накрая се стабилизират. WTI ефективно търгува на цена 40,3 USD, докато Brent държи стойност от над 43 USD за барел.


Нов рекорд за златото, което се търгуваше в понеделник (3 август) на 1984 USD за унция. Златният метал все още е много търсен, въпреки срива в търсенето на бижута, компенсиран от ускоряването на покупките на специализирани ETF. Въпреки че миналата седмица среброто не достигна най-високия си максимум, успя да отбележи годишен връх от 26,19 USD.


Подпомогнати от слабия долар, индустриалните метали отчетоха положителна седмична последователност, както и оловото, и алуминият, които нараснаха съответно с 1,9% и 1,6% до 1841 долара и 1681 долара за метричен тон.


Пазари на акции


След като преживя бум по време на легализацията на канабис в Канада през 2018 г., секторът бързо се разпадна. Въпреки това тенденцията е към либерализация и се очаква легализацията да се разпространи в други икономики и дори да се ускори с глобалната пандемия.


Curaleaf Holdings, регистрирана в Канада, оперира само в САЩ. Към днешна дата около 30 американски щата разрешават медицинска марихуана, а 12 са легализирали продажбата на марихуана за развлекателна употреба.


С присъствието си в 23 щата и дистрибуторска мрежа от 88 магазина, операторът на канабис вече обслужва повече от 350 000 пациенти. Curaleaf благоприятства външния растеж (придобиване на Grassroots и Select), което му дава вертикална интеграция за контрол на всички етапи на веригата - от култивиране до дистрибуция.


Компанията постигна продажби от 221 млн. долара през 2019 г., експоненциален ръст от 1045% в сравнение с 2017 г. Но компанията продължава да губи пари с отрицателен безплатен паричен поток от 120 млн. долара, обяснено със стратегията й за изкупуване на конкуренти.


На фондовия пазар акцията на Curaleaf загуби близо 74% между максимума си през 2019 г. и най-ниския през март 2020 г. Но делът се възстанови много бързо с увеличение на ръста от 188%.


Пазар на облигации


Пазарните участници са в недоумение, което се доказва от по-нататъшния спад на доходността на държавните облигации. Германският bund потъва в отрицателна територия при -0,55% и се доближава до швейцарската десетгодишна ставка (-0,58%). Френският OAT дублира това представяне под нулата с възвръщаемост от -0,22%.


Възползвайки се от тази мания за европейските държавни ценни книжа (което допринася за покачването на единната валута), Италия видя доходността на 10-годишния си дълг да падне под 1%, а Испания плати 0,3% лихва върху облигацията си с еквивалентен матуритет. Дори Гърция има изгодна ставка на заем от 1,05%.


В САЩ инвеститорите също предпочитат пазара на публичен дълг със силно търсене на облигацията, поради което доходността му спада до -0,55%.


Forex пазар


Привържениците на мечите пазари може да са доволни от последния туит на президента Доналд Тръмп, в който се споменава идеята за отлагане на изборите през ноември. Дори и по-късно да го отрече, това съобщение ускори падането на зелената валута, което започна преди 4 месеца.


Доларът се търгува на база 1,1830 щатски долара срещу единната валута, което е най-ниското от май 2018 г. и валидира спад с около 9,5% от върха си през 2020 г., достигнат през март в разгара на здравната криза в Европа. От своя страна паритетът (GBP / USD) нарасна значително до 1,63 USD (+300 базисни точки).


Агенцията Fitch очаква японската икономика да се свие с 5% през 2020 г., преди да се възстанови с 3,2% през следващата година.  Йената отслабна спрямо еврото (JPG 124,20), но спечели по отношение на долара (JPEG 104,60), до 300 базисни пункта за седмицата.


Икономически данни


Статистиката от миналата седмица се фокусира върху БВП на основните икономики за второто тримесечие. В Съединените щати видяха рекорден спад от 32,9% на тримесечие. В рамките на еврозоната спадът беше „само" 12,1%, с -13,8% за Франция, -18,5% за Испания и -12,4% за Италия.


Публикации за безработица също имаше миналата седмица. Испания публикува данни за Q2 на 15,33%. Германия, Италия и еврозоната пуснаха данните за юни съответно 6,4%, 8,8% и 7,8%. В САЩ имаше втора седмица увеличение на седмичните искове за безработица на 1434 хил. спрямо 1422 хил. миналата седмица.


Все пак в Съединените щати видяха увеличение на поръчките за дълготрайни стоки през юни (със 7,3%), белязано от увеличение с 85,7% в автомобилния сектор. Доверието на потребителите се влоши до известна степен до 92,6 спрямо 98,3, тъй като китайско-американското напрежение се увеличи и вирусът се ускори.


В Германия индексът за бизнес климат на IFO скочи до 90,5 през юли от 86,3 през юни. И накрая, в Азия юлските SMI в Китай са били 51,1 за преработващата промишленост и 54,2 за непромишлената продукция.


Несигурен август


Макроикономическите данни показват, че най-голямата икономика в света рязко се сви с 32,9% през второто тримесечие, дори след безпрецедентни нива на парични и фискални стимули от различни институции.


Това засилва предпазливостта на инвеститорите, които съсредоточават покупките си върху технологичните звезди, докато цяла част от икономиката (индустрия, туризъм, автомобили и др.) страда. Отклонението се засилва със сезона на печалбите, което подчертава щетите, причинени от блокирането.


Месец август започва със стрес, още повече че исторически този период на лятото често крие изненади за нас. 

Още по темата във

facebook

Сподели тази статия в: