Лидери на 64 страни ще се обединят срещу екологичната криза

Лидери на 64 страни ще се обединят срещу екологичната криза


Лидери на 64 държави подписаха „Обещание към природата", слагайки начало на борбата с климатичните промени, спомагайки да живеем в хармония с природата до 2050 г.

Еманюел Макрон, Ангела Меркел и Борис Джонсън са сред лидерите, подписали документа, в който се посочва, че има  „извънредно състояние на планетата“, което изисква „спешни и незабавни мащабни действия“.

Мерките включват обещание за повторно удвояване на усилията за забавяне на обезлесяването, премахване на нерегламентираните и неустойчиви риболовни практики и спиране на изхвърлянето на пластмаса в океана до 2050 г.

Това бележи седмица на международни действия за борба с изменението на климата, през която 116 световни лидери ще проведат виртуална среща с ООН.

А по-късно днес британският премиер Борис Джонсън ще подпише нов ангажимент на ООН за спасяването на планетата, който защити район с размерите на езерната област и Саут Даунс, с цел да увеличи естествената красота на страната.
Те също имат за цел „да съобразят нашите колективни усилия за опазване на природата, климата и хората спрямо мащаба на кризата“

Обещанието гласи: „Потвърждаваме ангажимента си за международно сътрудничество и многостранност, основани на единство, солидарност и доверие между страните, народите и поколенията, като единствения начин светът да отговори ефективно на настоящите и бъдещите глобални екологични кризи. Намираме се в извънредно състояние на планетата: взаимозависимите кризи на загубата на биологично разнообразие и деградацията на екосистемит, изменението на климата, задвижвани до голяма степен от неустойчиво производство и потребление, изискват спешни и незабавни мащабни действия. Науката ясно показва, че загубата на биологично разнообразие, сушата, замърсяването на океаните, изчерпването на ресурсите и изменението на климата се ускоряват с безпрецедентна скорост. Това ускорение причинява необратима вреда на нашите системи, утежнява бедността, глада и социалното неравенство. Ако не бъде спряно незабавно, това ще причини значителни щети на глобалната икономическа, социална и политическа устойчивост и стабилност и ще направи невъзможно постигането на целите за устойчиво развитие.“


По време на реч, която ще бъде изнесена по-късно днес на събитие на ООН, министър-председателят Борис Джонсън ще предупреди, че са необходими незабавни действия за спасяване на дивата и девствена природа, която изчезва с „плашеща скорост“.
Той ще добави: „Не можем да си позволим забавяне, защото губим биологично разнообразие днес, точно сега."


Борис Джонсън даде обещанието си да защити още 400 000 хектара земя през следващото десетилетие по време на виртуално събитие, проведено от ООН.

Ангажиментът ще увеличи количеството защитени земи (което включва национални паркове и зони с изключителна природна красота) от 26% на 30% до 2030 г.

Това е равно на размерите на националните паркове Lake District и South Downs, взети заедно.

Премиерът също ще каже: 
„Трябва да действаме, за да изградим инерция, да постигнем съгласие за нашите цели. Трябва да действаме сега, точно сега."


 Джонсън ще се ангажира с обещанието си, като подпише обещанието на лидерите за природата на събитието на ООН.
Към него ще се присъединят Еманюел Макрон, Ангела Меркел, Джъстин Трюдо, Джасинда Ардерн, които са сред 64 лидери от пет континента, за да подпишат документа, който се състои от 10 точки и е формулиран от правителствата и Европейския съюз, за ​​противодействие на щетите върху екосистемите.

Ангажиментите включват подновени усилия за намаляване на обезлесяването, премахване на субсидии, които вредят на околната среда, и преход към устойчиво производство на храни.

Мартин Харпър, директор по опазване на околната среда на RSPB, заяви, че това може да бъде „огромна стъпка към справяне с екологичната криза“. Но той добави: „Подписите на хартия няма да са достатъчни. Преди десетилетие се провалихме, защото липсваха действия."

Още по темата във

facebook

Сподели тази статия в: