Компаниите започват да се замислят за разделяне на акции, след като Apple и Tesla го направиха

Компаниите започват да се замислят за разделяне на акции, след като Apple и Tesla го направиха Снимка: marketwatch.com

След обявленията на Tesla и Apple за разделяне на акции започва да нараства интересът към тази тактика. Говори се, че повече компании с трицифрени и четирицифрени цени на акциите си ще последват примера на пазарните гиганти.


„Всички говорят за това“, споделя Хауърд Силвърблат, старши анализатор на индекси към S&P Dow Jones Indices, в интервю с MarketWatch.


„Получавам заявки от компании, търсещи необработени данни… питат „Има ли причина да разделя акциите си?“, казва той.


Силвърблат споделя, че смята, че бордовете на фирми може наистина да имат нужда някога да последват стъпките на Tesla и Apple. Целта е да се харесат на по-широка аудитория, дори ако промяната се окаже напълно козметично упражнение или такова, което може да излезе скъпо.


„Ще има ли други, които ще разделят акциите си? Трябва да кажа: да. Тези компании не може да са единствените“, каза той, визирайки Apple и Tesla.


Apple обяви разделяне на една акция на четири части на 30 юли, което ще влезе в сила на 31 август. Миналата седмица Tesla също съобщи разделяне на една акция на пет части до 31 август. Цената на акциите и на двете компании се увеличи оттогава.


Разделянето на акции в миналото е било често срещано на Wall Street, когато компаниите са опитвали да направят цените на акциите си по-привлекателни за средностатистическия инвеститор. 


В края на 90-те и началото на 2000 г., по време на дот-ком бума, разделянето на акции е било много популярно (виж схемата долу).



Но такова делене е рядко срещано в днешно време.


Обявленията на Apple и Tesla са единствените по рода си за тази година, въпреки че средната стойност на една акция е $149,32, в сравнение с $51,08 през 1997, когато е имало 102 разделяния. Това е било рекорден брой за последните три десетилетия, според данните на S&P Dow Jones Indices по-долу.



Според Wall Street Journal и MarketWatch някои причини за разделянето на акции са, че ги кара да изглеждат по-ликвидни и по-малко надценени, както и че може да се счита за вот на доверие от ръководството на компанията.


„Разбира се, разделянето на акции само по себе си е козметично счетоводно нещо, което намалява цената на една акция. Това се счита за добра новина, защото сочи към увереността на ръководството, че стойността на акцията им не само ще остане на сегашното си ниво, но и ще продължи да расте. По тази причина те трябва да я разделят, за да върнат цената й на най-доброто място“, обяснява Марк Хълбърт от MarketWatch.


Скорошна статия на Wall Street Journal гласи, че административните разходи може да разубедят някои компании, които обмислят разделяне на акции. Цитиран е академичен доклад, в който пише, че тези разходи са около $800 000 за големите компании.


Тази цена е сравнително малка за компаниите гиганти, особено ако ръководството смята, че дългосрочната стойност на разделянето надвишава разходите.


Хълбърт, позовавайки се на изследване на Дейвид Икънбери, финансов професор в University of Colorado, казва, че при разделяне на средностатистическа акция на две се очаква 7,9% увеличение една година след обявлението и 12,2% през следващите три.


Въпреки това той призна, че ефектът на разделянето на акции е отслабен в последните години.


Важно е също така да се отбележи, че купуването на компания единствено поради планирано разделяне не е вероятно да бъде добра инвестиционна стратегия в никакъв случай.

Още по темата във

facebook

Сподели тази статия в: