Какво ще промени 5G за потребителите?

Какво ще промени 5G за потребителите? Снимка: Pixabay

Въвеждането на 5G поражда много практически въпроси.

Технологията, която ще позволи повишена производителност на свързаните устройства, е обект на много спорове. Докато нейната полезност изглежда безспорна за представителите на бизнеса, обикновените потребители си задават въпроси и в социалните медии се появяват много фантастични теории и хипотези. Ето няколко основни въпроса, на които Le Monde се опитва да отговори:

1. „Не мога да откажа 5G"

НЕВЯРНО

Докато използвате несъвместим телефон и нямате 5G план, няма да преминете към този тип много висока скорост на връзката. Можете да продължите да използвате другите мрежи (Edge, 2G, 3G, 4G) в зависимост от типа на вашето устройство, вашия план и достъпната локално мрежа. „Предшестващите мрежи няма да изчезнат. Няколко потока ще се припокрият“, потвърждава Регулаторният орган за електронни съобщения и пощи на Франция (Arcep).

Можем да продължим да използваме старите мрежи, но постепенно те ще спрат да бъдат адаптирани към нуждите, които ще се развият междувременно (видео стрийминг, онлайн игри и т.н.) и които потребителите ще са възприели. Такъв е случаят с 4G, който вече се наложи като стандарт, независимо от модела на телефона, който купувате, и който е абсолютно необходим за гледане на видеоклипове, споделяни в съобщения и из социалните мрежи.

2. „Ще бъде безполезно"

ПРЕУВЕЛИЧЕНО

Всъщност 5G ще позволи на потребителите да гледат доста тежко съдържание, като например видеоклипове на живо, както и да играят видеоигри, излъчвани в облака (техника за възлагане на услуги на отдалечени сървъри).

В допълнение 5G ще поддържа едновременно много голям брой връзки, като например ще позволи на всички пътници и многобройните свързани с тях обекти на една гара да бъдат в мрежа. Преминаването към 5G представлява по-малък скок от този между 3G и 4G, който направи възможен „неограничения“ интернет (и позволи възпроизвеждането на видеоклипове и използването на приложения).

Всъщност от 5G ще се възползват най-много не потребителите на мобилни телефони, а бизнес компаниите (например при някои автоматични процеси в определени индустрии,  автономни автомобили, хирургия от разстояние и др.).

3. „Ще ви трябва нов телефон"

ВЯРНО

Това е една от основните критики срещу 5G, че тази технология ни тласка към по-голяма консумация.

Но 5G няма да заработи напълно веднага, защото ще е необходимо да се изчака оборудването да бъде пуснато в експлоатация, както и няма да покрие цялата територия. Освен това, за да се постигне истински скок в качеството на мрежата, операторите ще трябва да използват множество честотни ленти, а не само обхвата от 3,5 GHz, който беше отворен в началото. Разпределението на честотите в лентите се очаква да стане в продължение на няколко години. Освен това, тъй като жизненият цикъл на мобилните телефони е кратък (устройствата се подновяват средно на всеки две години), по-безопасно е да изчакате, докато технологията бъде напълно внедрена, преди да инвестирате в нов смартфон.

4. „Цената на пакетите ще се увеличи"

ВЕРОЯТНО ДА

Трудно е да се предвиди поведение на пазара на телефонните оператори, но милиардите евро, които ще трябва да платят на търгове, за да получат 5G честоти, може би ще се отразят в цените на тарифните планове.

5. „Има риск от телефонен шпионаж“

МАЛКО ВЕРОЯТНО

Това, което е сигурно, е, че 5G представлява скок към хиперсвързаността, като много устройства и мрежи ще бъдат свързани помежду си. „Това повдига въпроса за събирането на данни", признава Себастиан Сориано, президент на Arcep.

„Една от отговорностите на Arcep е да гарантира, че обменът на комуникацията между хората е добре защитен. Има задължения, наложени на операторите по отношение на използването на данни. Не става въпрос за предубеждение какво правят операторите или за съмнение, а за гарантиране на случващото се и, ако е необходимо, за действие при злоупотреби”, допълва той.

 

 

 

Още по темата във

facebook

Сподели тази статия в: