Какво би се случило с икономиката на САЩ при отлагане на изборите?

Какво би се случило с икономиката на САЩ при отлагане на изборите? Снимка: wikimedia.org

През тази година бе решено президентските избори САЩ да бъдат проведени чрез гласуване по пощата поради настоящата ситуация с пандемията от COVID-19.

Това решение предизвика разнопосочни реакции.

Настоящият президент на Съединените щати Доналд Тръмп смята, че „това ще бъде най-голямата измама в историята". Според него също така ще е невъзможно да се разпространят милиони бюлетини по пощата без риск от фалшификации.

Заедно с тези твърдения, президентът Тръмп направи предложение в своя профил в социалната мрежа „Туитър" на 30 юли тази година за отлагане на изборите до момента, когато избирателните секции ще могат да приемат гласуващи безопасно.

Отлагане на изборите в тази сложна световна ситуация и тежките ефекти от коронакризата върху американската икономика е малко вероятно.

Но какво би се случило, ако в действителност изборите се отложат?

Отлагането на датата за провеждане на президенските избори може да доведе до нова доза на несигурност за американската икономика, която и към момента е в доста лошо състояние заради COVID-19.

Когато нивото на несигурност се покачи, това кара инвеститорите да спрат да вършат своята дейност и така блокира целия икономически живот. Това може да има катарстрофални последици", заяви политическият икономист Мауро Жулиен.

Според експерти пазарът ще стане нестабилен, ако се отложат президентските избори в САЩ.

В дългосрочен план ще има много хаотично развитие на пазара и пасивни действия на инвеститорите. Това ще се дължи отново на невъзможността за разкриване на ясна картина относно резултатите от изборите, ако те бъдат отложени", допълни Жулиен.

Определянето на точна дата за изборите ще е от ключово значение за получаване на ясен резултат от гласоподавателите.

Искаме хората, които ще гласуват, да са сигурни, че когато дават своя глас, това ще бъде уважено и изборите няма да бъдат отменени или отложени. За да запазим доверието на хората в институциите, изборната програма трябва да се изпълни според предварително определената дата", заяви Джъстин Левит, бивш заместник-помощник генерален прокурор в Министерството на правосъдието на САЩ.

Повечето експерти смятат, че отлагане на изборите е доста малко вероятно.

Решението за това е на Конгреса (висшия законодателен орган на САЩ). И двете му камари - Камарата на представителите и Сенатът трябва да са съгласни да се избере нова дата за изборите, за да може това да се случи. Но смятам, че има доста фактори, които ще попречат да бъде променен денят на изборите", завърши Левит.

Още по темата във

facebook

Сподели тази статия в: