Как се справи Германия с коронавируса

Как се справи Германия с коронавируса Снимка: pixabay.com

Един мастър клас по научна комуникация.

Германия потвърди повече от 200 000 случая на COVID-19 и над 9000 смъртни случая при население над 83 милиона. Нивото на смъртност в Германия на 100 000 е сред най-ниските в Европа. За сравнение САЩ, с около четири пъти повече население, са имали повече от 3,8 милиона случая и 140 000 смъртни случая.

В Германия, както и в много други страни, имаше контингент от хора, които се бореха с карантината и твърдяха, че COVID-19 е измама. Но също така имаше шепа изявени учени, общуващи редовно и открито с обществеността. По думите на местни жители гова е изиграло огромна роля в удавянето на слуховете и дезинформацията

„Ние имаме страхотна образователна система и всеки има достъп до нея - заяви Денис Трауб, технически работник в Хамбург, Германия. - Затова смятам, че много хора и мнозинството слушаха и двете страни, а една от тези страни звучеше много по-разумно.“ 

От страна на науката вирусологът Кристиан Дростен разработва и разраства своя подкаст „Das Coronavirus -Update“ пред милиони последователи в първите дни на пандемията. Дростен сега е култова икона в Германия, подобна на д-р Тони Фочи в Съединените щати. Той не натрапва науката. Вместо това той споделя сложни идеи по достъпен начин и разплита за обществеността аспектите на вируса, които не са добре разбрани. В допълнение обществеността редовно получава информация от (вече много известния) министър на здравеопазването Йенс Спан, както и от канцлера на Германия Ангела Меркел. Тя черпи от собствения си научен опит, като представи на немците основния репродуктивен номер (R0) - математически термин, който показва колко заразен е вирусът - като начин да внуши доверие в карантината. 

Много немци бяха насърчавани да спортуват на открито, стига да успеят да запазят дистанция от другите. Имаше и съгласувани усилия да се насърчат германците да поддържат връзка чрез Skype или Zoom, така че хората да не се чувстват самотни или изолирани. „Имаше голяма кампания около психичното здраве“, казва д-р Сандра Кампинг, психолог със седалище в Хамбург. 

„Тук хората биха могли да излязат навън дори по време на карантина на разходка или на колело“, добави Карлос Бараган, ИТ работник със седалище в Германия.

Германия е известна и със своята силна мрежа от семейни практикуващи лекари, които обикновено са първата контактна точка за достъп до здравни грижи. 

„Има много ниска бариера за влизане, за да видите висококачествен лекар - казва Кристиан Диеркс, адвокат, фокусиран върху медицината, който ръководи консултантска фирма за иновации в Берлин. - Да си вземете отпуск по болест също е много лесно и можете да си починете от работа.“

Поради това, според някои местни жители, гражданите са имали достъп до рутинни грижи и са получили съвет, ако изпитват симптоми на COVID-19. В някои случаи им е казано да стоят вкъщи, докато други с по-сериозни симптоми са насочени към болница. 

Много германци са съгласни, че Меркел, независимо дали поддържат политиката й или не, е имала правилното поведение на лидер по време на пандемията. Учен по образование, Меркел предоставяше публично данни. 

Не е известна точно със своята съпричастност, която може да бъде отличителен белег на добрите комуникатори на науката, но тя го компенсира по други начини. Риндторф отбеляза, че тя има конкретно нещо, което немците наричат Sachlichkeit, което означава обективност. Риндторф, която живее в Съединените щати, каза, че много германци се гордеят с това, че са изключително практични и предпазливи, така че подходът на Меркел резонира добре с германските траждани.

Още по темата във

facebook

Сподели тази статия в: