За първи път цялата лунна повърхност е напълно картографирана и класифицирана

За първи път цялата лунна повърхност е напълно картографирана и класифицирана Снимка: Планетариум с АО, гр. Смолян

Чудили ли сте се някога какви скали съставляват ярките и тъмните прорези на Луната? Е, USGS (US Geological Survey - Геологическа служба на САЩ) пусна нова авторитетна карта, която да помогне да се обясни 4,5-милиардната история на най-близката ни съседка в космоса.

За първи път цялата лунна повърхност е напълно картографирана и равномерно класифицирана от учени от Научния център по астрогеология на USGS в сътрудничество с НАСА и Лунния планетарен институт.

Лунната карта, наречена Единна геоложка карта на Луната, ще послужи за окончателния план на геологията на лунната повърхност за бъдещи човешки мисии и ще бъде безценна за международната научна общност, преподаватели и широката общественост. Дигиталната карта е достъпна онлайн и показва геологията на Луната с невероятни детайли (мащаб 1:5 000 000).
За да създадат новата цифрова карта, учените използват информация от шест регионални карти от епохата на „Аполо", заедно с актуализирана информация от скорошни спътникови мисии до Луната. Съществуващите исторически карти са преработени, за да ги приведат в съответствие с модерните набори от данни, като по този начин се запазват предишните наблюдения и интерпретации. Наред с обединяването на нови и стари данни, изследователите от USGS разработват унифицирано описание на стратиграфията или скалните слоеве на Луната. Това решава проблеми от предишни карти, където рояк имена, описания и епохи понякога бяха несъвместими.

„Тази карта е кулминация на дълъг десетилетие проект - казва Corey Fortezzo, геолог на USGS и водещ автор. - Той предоставя жизненоважна информация за нови научни изследвания, като свързва изследването на конкретни места на Луната с останалата лунна повърхност.“

Данните за екваториалния регион на Луната идват от стереонаблюдения, събрани от камерата на терена при неотдавнашната мисия SELENE (Selenological and Engineering Explorer), ръководена от JAXA, Японската агенция за аерокосмически проучвания. Топографията за северния и южния полюс е допълнена с данните от лазерния висотомер на Лунния орбитер (LOLA) на НАСА.

На снимката: Ортографски проекции на Единната геоложка карта на Луната, показваща геологията на близката страна на Луната (вляво) и далечната страна (вдясно) със засенчена топография от лазерния висотомер на Лунния орбитър (LOLA). Тази геоложка карта представлява синтез на шест регионални геоложки карти от епохата на „Аполо", актуализирани въз основа на данни от скорошни спътникови мисии. Кредит: НАСА/GSFC/USGS.

Още по темата във

facebook

Сподели тази статия в: