Дългосрочната безработица: ключът към по-лесното й преодоляване

Дългосрочната безработица: ключът към по-лесното й преодоляване Снимка: Pixabay

Далеч от клишетата за „мързеливеца, който само се възползва от обезщетенията“, безработният всъщност е в непрестанна борба да си намери работа и понякога се чувства съвсем изтощен.

Ключа как да останете позитивни и да не загубите самочувствието си в подобна ситуация дава Ванеса Лоре, професионален психолог и психотерапевт, пред welcometothejungle.

„Има много заклеймяващи стереотипи по отношение на дългосрочно безработните - казва тя. - Дълго време те бяха очерняни, че са мързеливи, използвачи, бреме за обществото и т.н. Да останеш без работа беше малко срамно.” Каква е реалността зад този тъжен предразсъдък днес?

Според френския закон дълготрайно безработното лице е активно лице, което е останало без работа за повече от 12 месеца. През 2019 г. във Франция 38,8% от безработните са били в това положение повече от година. Но има и много други форми на дългосрочна безработица, например, когато човек няма право на обезщетение или вече го е използвал и се хваща на различна временна, сезонна работа, такава под формата на стаж и други несигурни договори...

„Трябва да се каже, че пазарът на труда е, меко казано, взискателен. Между 20 и 30 години вие сте възприемани като твърде млади, от 45 години нататък може да ви определят като възрастни, а в интервала между 20 и 45 жените излизат по майчинство! И тук въобще не засягам хората с увреждания... ”, коментира Лоре.

Никой не е застрахован да не изпадне в подобно положение. А обстоятелства като неподходящата специалност в университета, която не ви кара да се чувствате достатъчно мотивирани, липсата на самочувствие и неувереността, могат допълнително да утежнят и без това сложната ситуация.

Работата има значима социална стойност, придававайки смисъл на живота, принадлежност към социална група и самочувствие чрез извършваната дейност. Лицето в ситуация на продължителна безработица вече не разполага с всичко това, следователно „то трябва да намери нов баланс, като започне чрез (пре)конструиране на идентичност различна от тази, която му е дала бившата му работа“, твърди Лоре.

За психолога пътят на дългосрочно безработните е подобен на този на траурната крива, представена от психиатъра Елизабет Кюблер-Рос, и минава през 9 основни етапа: шок; отричане; гняв; страх (депресия); тъга; приемане; прошка; търсене на смисъл и обновяване; отново намерено спокойствие. 

Лоре дава и

9 ключа, за да останете мотивирани.

1. Останете активни

Сега, когато нямате задължения, изкушението да се отпуснете е голямо, но не го правете.Структурирайте деня си така, както ако бяхте на работното си място. Изисквайте от себе си поне по една задача на ден. Заемете се с психически и физически стимулираща дейност.

2. Потърсете помощ

Безработицата поставя много хора в самота и изолация. Не го позволявайте. Вместо това се обърнете към някоя от многобройните структури, които могат да ви подкрепят да преосмислите професионалната си кариера, да направите равносметка, за да осъзнаете своите умения и опит.

3. Преоткрийте себе си

 „По принцип има два начина да подходите към ситуацията. Или „Аз съм безработен“, или „Аз съм в професионална реинтеграция с всички проекти, които това предполага“, казва Лоре. Сега е моментът да утвърдите своята идентичност, за да си възвърнете самочувствието.

4. Станете доброволец

Безработицата повдига и въпроса за смисъла, който придаваме на живота си. „За какво съм полезен? Как съм полезен?” Затова психологът предлага да се включите в някаква доброволческа дейност. Така ще се чувствате полезни, защото „Да си безработен не означава да си без работа!”, подчертава Лоре.

5. Погрижете се за себе си

„Трябва да се грижите за себе си, за да поддържате добро самочувствие“, отбелязва психологът. Първо, на физическо ниво: обличане, прическа, грим, спорт. А след това на емоционално: много почивка. „Не можете да търсите работа 24 часа в денонощието", допълва тя.

6. Вярвайте в себе си

Времето, прекарано извън пазара на труда, кара много хора да се обезценят. Пазете се от негативните мисли, които работят на автопилот. Безработицата не предопределя вашите реални възможности. „По-скоро си кажете, че не вие отказвате, а уменията ви не съвпадат”, предлага психологът. „Отказът не трябва да се приема лично. Той не е причина да се обезценявате."

7. Бъдете себе си

 „Да си безработен те научава да бъдеш себе си. Не играйте роля, за да влезете в кутия, която не е вашата, бъдете истински”, съветва експертът.

8. Обградете се с подходящите хора

„Има някои кариеристи, които вече не виждам твърде често”, признава един от пациентите на психолога. Обградете се с позитивни хора, които не ви осъждат, а могат да ви мотивират.

9. Бъдете снизходителни

Разбира се, идеално е да следвате всички тези ценни съвети докрай. Но понякога просто не сте в състояние да го направите. „Трябва да приемем, че ще преминем през моменти на тъга“, казва Лоре. Определено ще имате моменти на умора, но бъдете сигурни, че те ще отминат.

 

Още по темата във

facebook

Сподели тази статия в: