Възход на йената

Възход на йената Снимка: MarketScreener

(Седмичен пазарен коментар 16.06)

Нужна беше само намеса на президента на FED за връщане на сигурни валути на преден план след фаза, в която инвеститорите натиснаха курсора в режим „да" на риска. Арбитражът бързо се насочи към йената, големия краткосрочен победител. Двойката USD/ JPY се търгува на 1066,80, което е с 300 базисни пункта (bps) по-ниско отпреди седмица. Тази възходяща траектория за японската валута е валидна и за швейцарския франк, както и USD/CHF при 0,945 (-250 bps).


Форекс трейдърите се възползваха от неотдавнашната мащабна и историческа намеса на Европейската централна банка, за да инвестират в EUR/USD. Разширението на диаграмата отвъд 1,1220 долара бе извън новините от първата седмица на март и началото на европейското блокиране. Единната валута беше в състояние да търгува до 1,1422 щатски долара, преди да достигне печалба. Въпреки това леко отдръпване, експертите са съгласни, че промяната в полярността е настъпила върху единната валута, която дълго бе под игото на продавачите, които могат да наблюдават баланс на силите между мечките и биковете. Тази стабилизация би могла да символизира връщането на доверието на инвеститорите в еврозоната, което се отразява в намаляването на лихвените нива на пазара на облигации.


След голямо покачване заради повторното отваряне на китайската икономика и възхода на златото, австралийският долар претърпя печалба от 0,682 долара спрямо долара и особено срещу йената при 73 (-400 базисни пункта в сравнение със скорошния пик). Този спад на валутата на южното полукълбо потвърждава отслабването на валутите на страните износителки на петрол като канадския долар, мексиканското песо и рублата.

Още по темата във

facebook

Сподели тази статия в: