В Германия стартираха проект за безусловен базов доход

В Германия стартираха проект за безусловен базов доход Снимка: pexels.com

Ще се изследва главно как точно влияят парите върху хората.

Германия започна на 18 август социален експеримент, който е уникален в много отношения. Съгласно проекта гражданите могат да кандидатстват за 1200 евро месечен безусловен базов доход, който ще получават в продължение на три години.

Сумата от 1200 евро няма да се облага с данъци и не е обвързана с никакви сложни правила, съобщава DW. Единствените условия за участие в експеримента са: кандидатите да са навършили 18 години, да живеят в Германия и в рамките на трите години да отговорят на въпросите на общо седем анкети, всяка от които ще им отнема около 25 минути.

В експеримента ще бъдат включени 1500 души, но само 120 от тях ще имат щастието да получават по 1200 евро на месец. Останалите 1380 участници ще бъдат включени в т.нар. база за сравнение, чрез която ще бъде установено какво влияние оказва безусловният базов доход върху пазара на труда.

Експериментът не е насочен към лица, нуждаещи се от помощ. В него ще бъдат включени представители на всички социални сфери - от служители до безработни, от пенсионери до самонаети лица, от социално слаби до богати. Участват и две авторитетни научни организации - Германският институт за икономически изследвания (DIW) и институтът „Макс Планк".

„Искаме да разберем какво ще направят хората с тези пари. Дали ще ги харчат, или ще ги спестяват. Дали ще спрат да работят, или пък ще намалят работното си време. Дали ще станат по-социални, дали ще даряват повече на хора в нужда", казва ръководителят на изследването Юрген Шуп от Германския институт за икономически изследвания. „Въз основа на тестове ще можем да разберем и друго: дали стресът е намалял, дали благодарение на безусловния базов доход хората са станали по-спокойни", казва още Шуп.

Проектът не се финансира от държавния бюджет, а от краудфъндинг-кампания. Необходимите средства за изплащането на сумите ще бъдат осигурени от дарения. Експериментът обаче няма да даде отговор на редица важни въпроси, например: Накъде ще тръгнат цените, когато всички получават безусловен базов доход? Дали болните и нуждаещите се хора тогава няма да разполагат с по-малко пари, отколкото сега? С колко ще трябва да бъдат повишени данъците, за да бъде финансирано начинанието? 

Подобни експерименти са провеждани вече във Финландия през 2017 и 2018 г. и в Канада. Финландското изследване трябваше да покаже как ще се отрази безусловният базов доход на трудовия пазар, но резултатите от него са нееднозначни. В Канада пък проучването, което беше финансирано с обществени средства, беше набързо прекратено - именно заради високите разходи.

В Германия дебатът за безусловен базов доход се води вече от години. Според проучване на Германския институт за икономически изследвания 50% от германците подкрепят идеята. Много от противниците ѝ я смятат за утопия на леви фантазьори, които искат да мързелуват на гърба на обществото. Привържениците ѝ обаче виждат в нея решение на много проблеми. Най-сериозна подкрепа идеята среща сред младите, добре образованите, политически лявоориентираните и икономически уязвимите. 

Само в първия час от стартирането на регистрациите на сайта Pilotprjet Grundeinkommen бяха подадени 20 000 заявки за участие в експеримента. Крайният срок за кандидатстване е 10 ноември 2020 г. 

Още по темата във

facebook

Сподели тази статия в: