Greenpeace: България е в топ 25 за серен диоксид в света

Greenpeace: България е в топ 25 за серен диоксид в света Снимка: pixabay.com

Ние сме единствената държава в ЕС с този проблем.

България е единствената страна от Европейския съюз, която е сред 25-те най-големи замърсители със серен диоксид в света, става ясно от доклад на Greenpeace.

Изгарянето на въглища е основният източник на емисии на серен диоксид в България. 

 




През 2017 г. ЕС прие строги ограничения за емисиите на серен диоксид за електроцентралите, работещи на въглища, но българската администрация се противопоставя на новите правила и продължава да позволява на централите да емитират повече вредни емисии, отколкото е позволено спрямо правото на блока, пише още Greenpeace.

Както и предишни години, основните горещи зони в страната са Старозагорско - около тецовете в комплекса „Марица изток" и района на ТЕЦ „Бобов дол“, чийто облак от серен диоксид достига и до София, посочват още в доклада.

Според Greenpeace страната ни търси начини да избегне законите, вместо да предприеме стъпки за постепенно премахване на въглищата. Една от най-големите въглищни електроцентрали на Балканския полуостров - държавната „Марица изток 2", има позволение да емитира над четири пъти повече емисии на серен диоксид спрямо поставените в Директивата за индустриални емисии ограничения от ЕС. 

Намалените емисии от България по-скоро се дължат на намаленото производство на електроенергия от въглища. През последните година и половина наблюдаваме значително увеличение на вноса на енергия заради лошите икономически показатели на въглищните ни централи и високата цена на енергията им, особено на държавната ТЕЦ „Марица изток 2“, коментира Меглена Антонова от Greenpeace - България.

Докладът класира най-големите в света държави-замърсители спрямо емисиите им на  серен диоксид, отровен газ, който увеличава риска от инсулт, сърдечни заболявания, рак на белите дробове и преждевременна смърт.

Сателитните данни от НАСА показват, че: 

- През 2019 г. Индия емитира 21% от глобалните антропогенни (създадени от човека) емисии на серен диоксид, почти два пъти повече от втория класиран глобален замърсител, Русия; 

- Спадът на нивата при емисиите на серен диоксид, дължащи се на човешка дейност, е приблизително 6% в световен мащаб през 2019 г. За втори път откакто имаме данни, антропогенните емисии на серен диоксид са намалели във всяка една от трите страни, най-големи източници на замърсяване: Индия, Русия и Китай; 

- През 2019 г. антропогенните емисии на серен диоксид в Китай са се понижили с 5%, което е и най-бавният темп на намаляване през последното десетилетие. Докато Китай някога е бил най-големият източник на емисии на серен диоксид в света, те намаляват с 87% от 2011 г., до голяма степен благодарение на засилените стандарти и използването на сероочистващи инсталации в електроцентралите. Изискванията към въглищни тецове в някои от ключовите региони на Китай са повече от два пъти по строги от изискванията към емисиите на централите в Европа и респективно България; 

Решението е правителствата незабавно да спрат наливането на средства във въглища, газ и петрол и да преминат към по-безопасни енергийни източници, като вятърна и слънчева енергия. В същото време е необходимо да засилят стандартите за емисии и да изискват прилагането на технологии за контрол на серен диоксид от електроцентрали, инсталации за топене на метали и други промишлени източници, препоръчват експертите на Greenpace.

 

Още по темата във

facebook

Сподели тази статия в: