
Германия затваря агенцията, отговаряща за досиетата на Щази
- Свят
- Текст:

Германската агенция, посветена на управлението на досиетата на Щази (Министерството на държавната сигурност на бившата ГДР), официално беше затворена в четвъртък, съобщава DW. Милионите досиета, както и хиляди снимки и звукозаписи, направени от държавната сигурност и разузнавателните служби на Източна Германия, сега ще попаднат под ръководството на Федералния архив на Германия в град Кобленц.
Въпреки преместването 1300 служители на агенцията и длъжностни лица ще продължат да обработват и изследват огромния архив, заяви държавният секретар по културата и медиите Моника Грютерс. „По този начин той ще бъде запазен за в бъдеще, като обществеността ще получи „подобрен достъп до файловете", каза още Грютерс.
Федералната агенция за архивите на Щази е създадена със закон през декември 1991 г., а за неин създател се счита бившият президент на Германия Йоаким Гаук. От самото си създаване до момента службата е получила общо 7,3 милиона искания, като заявленията от частни лица са около 3,5 милиона. Смята се, че агенцията е съхранявала информация за около 6 милиона германци, включително огромен брой снимки и звукозаписи. Една част от документите се намират в чували и кашони в „насипно състояние" - ръчно накъсани или унищожени с машини, но работата по тяхното възстановяване продължава.
Все още всеки месец до агенцията се подават около 3000 заявления от граждани, които искат достъп до архива, за да проверят дали Щази е следила тях или техни близки. Германското правителство гарантира, че работата по документите, които дават богат поглед върху болезнената роля на държавата в живота на нейните граждани, ще продължи, пише DW.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Цунами по руското тихоокеанско крайбрежие повреди руска база за ядрени подводници

Камбоджа иска да номинира Тръмп за Нобелова награда за мир

САЩ ще трябва да предадат на Испания най-големия телескоп на бъдещето

В Русия за седмица се срутиха четири сгради

Безработицата в еврозоната остава на рекордно ниско ниво

Ежедневно вдишваме над 70 000 частици микропластмаса

Авангардно лечение върна зрението на мъж с генетично прогресивно ослепяване

Тръмп обяви въвеждането на 25% мито на вноса спрямо Индия
