
Принц Уилям учредява глобална награда за опазване на околната среда
- Важно от "Власт"
- Източник: https://earthshotprize.org/
- Автор:

Наградата е с фонд от 50 милиона британски лири.
Британският принц Уилям учреди най-престижната глобална награда за опазване на околната среда в историята, съобщават световните информационни агенции. Инициативата идва след две години работа на Уилям и Кралската фондация на херцога и херцогинята на Кеймбридж за разработване на проект, който ще подкрепи глобалните усилия за защита и възстановяване на околната среда.
Вдъхновена от инициативата Moonshot на президента Джон Кенеди, която обединява милиони хора около целта да бъде изпратен човек на Луната, наградата Earthshot е най-мащабният проект на Кралската фондация. Проектът има над 100 партньори по света, които ще номинират кандидати за наградите. Глобалната награда е с фонд от 50 милиона британски лири.
Петте цели, върху които ще се фокусира инициативата, са: защита и възстановяване на природата; почистване на въздуха; съживяване на океаните; изграждане на свят без отпадъци; преодоляване на климатичните промени.
Във всяка от областите ще бъде учредена премия от по един милион британски лири, която ще се връчва веднъж годишно в продължение на десет години. По този начин принцът се надява да осигури поне 50 решения на най-големите екологични проблеми в света до 2030 г.
Наградите могат да се присъждат на широк кръг лица, екипи или колаборации - учени, активисти, икономисти, обществени проекти, лидери, правителства, банки, предприятия, градове и държави. Всеки, чиито решения, основани на доказателства, допринасят значително за постигането на целите на инициативата, може да бъде номиниран.
„Земята се намира в повратна точка и сме изправени пред категоричен избор: или да продължаваме да сме такива, каквито сме, и непоправимо да увреждаме планетата, или да си припомним, че като човешки същества имаме уникална сила и способност да ръководим, да усъвършенстваме и да решаваме проблеми. Хората могат да постигнат велики неща. Следващите десет години ни представят едно от най-големите изпитания. Това е десетилетие на действие за възстановяване на Земята", казва принц Уилям.
Процедурата по номинации на проекти за първите награди ще започне от 1 ноември 2020 г. Първите награди Earthshot ще бъдат връчени догодина на церемония в Лондон.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Румънски граничари задържаха украинска двойка с 1,4 милиона долара

Противоречиви сигнали от правителството на Иран

Турция ще увеличи таксите за транзит на кораби през проливите с 15% от 1 юли

Цените на петрола скочиха

Британският премиер направи изявление относно изпращането на войски в Украйна

Създадоха първия в историята музикален албум на основата на записи от сеизмични вълни

Израел продължава ударите срещу Иран

Категоризираните апартаменти, стаи и къщи за гости са вписани в туристическия регистър

Второ военно огнище в Близкия изток (обзор)
КЕШ клуб
300
3 000
30 000