
Пандемията ускорява приемането на дигитална валута в ЕС
- Финанси - икономика
- Източник: cointelegraph.com
- Автор:

По време на пандемията потребителите правят все повече дигитални плащания. Тенденцията се ускорява, каза президентът на Европейската централна банка (ЕЦБ) Кристин Лагард.
Тя също така посочи, че група от служители на централната банка от еврозоната е готова да направи изявление относно дигиталната валута на Европейската централна банка (CBDC).
Проведе се онлайн конференция, организирана от Deutsche Bundesbank на 10 септември. Там Лагард заяви, че жителите на ЕС са приели дигитализацията, eCommerce продажбите са се увеличили с около 20% от февруари до юни, въпреки че общите продажби на дребно са намалели с 1,2%. Тя каза, че обемът на онлайн плащанията е имал „двуцифрени темпове на растеж“ от началото на пандемията.
„Пандемията служи като катализатор, ускорявайки прехода към дигитализацията - заяви Лагард. - По-голямата част от потребителите очакват да продължат да използват дигитални услуги толкова често и дори по-често отколкото сега.“
Други институции са стигнали до същото заключение според постъпили данни относно икономическите последици от COVID. В доклад от август на сингапурската банка DBS се казва, че „продължаващата пандемия е подпомогнала промяната към общество с по-малка зависимост от физически пари“.
Лагард подкрепя ЕЦБ да разработи CBDC, за да отговори на преминаването към дигитализация, в допълнение към по-бързите и по-евтини трансгранични плащания. Миналия септември, когато беше ръководител на Международния валутен фонд (МВФ), тя заяви, че ще се съсредоточи върху това институциите на ЕС да се адаптират успешно към променящата се финансова среда.
„Досега евросистемата не е взела решение дали да въведе дигитално евро - каза Лагард. - Но, подобно на много други централни банки по света, ние изследваме ползите, рисковете и оперативните предизвикателства от това.“
Според председателя на ЕЦБ резултатите от работна група, изучаваща потенциалните ефекти на CBDC върху Европа, ще бъдат обявени „през следващите седмици“.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
