
ЕС ще отпуска средства само при спазване на върховенството на закона
- ЕС
- Източник: euronews.com
- Автор:

Властите в Брюксел все още работят по идеята си да отпускат евросредства на правителствата на страните членки, единствено ако последните спазват принципа за върховенството на закона.
На срещите на върха в Европейския съюз през юли евролидерите се съгласиха на консенсус, според който страните, получаващи европари, трябва да спазват основните демократични принципи.
Но дефинирането на това ново правило бе доста неясно и остави възможности за различното му тълкуване от отделните страни членки.
Преди икономически форум, който трябва да се проведе във вторник в Брюксел, председателят на Европейския съвет Шарл Мишел коментира темата:
„Смятам, че ще успеем да да намерим решение на този въпрос. Важно е да има връзка между средствата, отпускани от ЕС за възстановяване на икономиките от коронакризата, и върховенството на закона в страните, които получават тези пари."
„Ясно е, че има различни тълкувания на това ново правило от страна на всички страни членки. но съм сигурен, че ще успеем да намерим решение на този въпрос."
„Сега ще трябва да работим с евродепутатите и страните членки за реалното прилагане на това ново условие за получаване на еврофинансиране", допълни шефът на Европейския съвет.
Председателят на комисията по граждански свободи, правосъдие и вътрешни работи на Европейския парламент заяви, че борбата с корупцията ще бъде от решаващо значение в разпределението на евросредствата.
„Трябва да има определен тип връзка между получаването на средства от бюджета на ЕС и спазването на върховенството на закона в комбинация с ефективна борба с корупцията", заяви евродепутатът Хуан Фернандо Лопес Агилар.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Какво цели поредното нарушение на полското въздушно пространство

Борсовите цени на газа в Европа са стабилни във вторник

Цените на петрола се повишават с 1%

На добър час през новата учебна 2025/2026 година!

Русия избягва санкциите чрез бартерни сделки

Тръмп си намери оправдание да отлага очакваните санкции срещу Русия (обзор)

OpenAI изиска чатовете на майката на децата на Мъск и негови приближени лица

Аптеките в Германия се сблъскват с липса на медикаменти
