
САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
- Власт
- Текст:

Вашингтон и Киев могат още тази седмица да подпишат рамково споразумение, касаещо всички минерални ресурси, както и крупните енергийни активи на Украйна, съобщава вестник Financial Times, позовавайки се на украински чиновници.
По-рано украинският премиер Денис Шмигал след среща с министъра на финансите на САЩ Скот Бесент съобщи, че Киев и Вашингтон са постигнали консенсус за това, че предоставената по-рано американска финансова помощ няма да фигурира в споразумението за земните недра в качеството на дългово задължение.
"САЩ и Украйна са близо до подписването на рамково споразумение за минералните ресурси още тази седмица, след като Киев предостави значителна отстъпка от администрацията (на американския президент Доналд Тръмп - ред.) за това, че предишната военна помощ няма да бъде взета под внимание", се казва в съобщението на изданието.
Според украински официални лица, рамковото споразумение, по което Украйна и САЩ работят, се отнася до всички минерални ресурси, включително нефт и газ, както и за големи енергийни активи на територията на Украйна.
Подписването на сделката за редкоземните метали се провали в края на февруари, когато Владимир Зеленски пристигна във Вашингтон. Президентът на САЩ Доналд Тръмп обвини Зеленски в неуважение, вицепрезидентът Джей Ди Ванс нарече госта от Киев неблагодарен агитатор за демократите. Зеленски беше помолен да напусне Белия дом след словесната схватка.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Противоречиви сигнали от правителството на Иран

Турция ще увеличи таксите за транзит на кораби през проливите с 15% от 1 юли

Цените на петрола скочиха

Британският премиер направи изявление относно изпращането на войски в Украйна

Създадоха първия в историята музикален албум на основата на записи от сеизмични вълни

Израел продължава ударите срещу Иран

Категоризираните апартаменти, стаи и къщи за гости са вписани в туристическия регистър

Второ военно огнище в Близкия изток (обзор)
