
Пожарите в Калифорния: броят на загиналите нарасна до 10 души
- Свят
- Текст:

Шерифът на окръг Лос Анжелис Робърт Луна сподели, че тези пожари са едни от най-страшните, които някога е виждал.
"Всичко наоколо изглежда така, сякаш върху тези райони е била хвърлена атомна бомба", каза шерифът.
Луна заяви ,че "не очаква добри новини". Според него броят на загиналите ще нарасне, предвид мащаба на природното бедствие.
Пожарите в Пасифик Палисейдс и Итън Каньон вече са признати за най-разрушителните в историята на Лос Анджелис, като цели райони са превърнати в пепел.
Хиляди домове и предприятия са унищожени, почти 180 хиляди души са получили заповед за евакуация.
Още един голям пожар в Кенет за кратък период от време се разпространи на площ от 300 хектара. Извършва се евакуация на хората в районите на Уест Хилс, Хидън Хилс и Калабасас.
"Очакваме пожарът да се разпространи бързо поради силния вятър", отбеляза кметът на Лос Анджелис Карън Бас, потвърждавайки прогнозата, че вятърът ще се усили.
Всички пожари, избухнали в окръга, бушуват на около 40 км северно от града.
Десетки квартали в любимия на знаменитостите квартал Пасифик Палисейдс са превърнати в димящи руини. В Малибу много домове по крайбрежието, включително домът на семейството на холивудската звезда Парис Хилтън, са изгорели до основи.
Огънят е унищожил най-малко пет църкви, синагога, седем училища, две библиотеки, както и множество магазини, барове и ресторанти.
Властите все още не са публикували данни за щетите, причинени от пожарите, а така също не са предоставили информация за броя на изгорелите сгради.
Частната компания Accu Weather, предоставяща данни за метеорологичното времето и неговото въздействие, пише, че по нейни изчисления щетите и икономическите загуби за града ще възлязат на 135-150 милиарда долара (131-146 милиарда евро).
Служители на пожарната служба казват, че горските пожари са започнали извън обичайния сезон, тъй като обикновено те възникват през сухите и горещи летни месеци. По думите им, причината за възникване на пожара все още не е известна, води се разследване.
Президентът на САЩ Джо Байдън обяви Калифорния за зона на голямо бедствие и отмени планираното по-рано пътуване до Италия. Вицепрезидентът на САЩ Камала Харис отмени визитата си в Сингапур, Бахрейн и Германия. Вицепрезидентът "ще остане в Съединените щати, за да подкрепи реакицята на федералните власти на ситуацията в Калифорния", се казва на уебсайта на Белия дом.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
