
В САЩ признаха, че продължават да купуват гориво за ядрени реактори от Русия
- Атомна енергетика
- Текст:

САЩ все още купуват от Русия около двадесет процента от горивото за своите ядрени реактори, заяви помощникът на американския държавен секретар по енергетиката Джефри Пайет.
"Около 20% от горивото, което се използва от нашите ядрени реактори тук в Съединените щати, все още идва от Русия", каза той на изслушване в Сената на САЩ на 8 ноември.
Пайет отбелязва, че за да намали зависимостта си от руското гориво, президентът на САЩ Джо Байдън е поискал от американския Конгрес допълнителни 2,2 милиарда долара и че американската администрация гледа положително на възможността за въвеждане на забрана за внос на руско ядрено гориво.
На 7 ноември ръководителят на американското управление по ядрена енергетика към Министерството на енергетиката на САЩ Катрин Хоф заяви, че зависимостта от руското ядрено гориво предизвиква сериозна загриженост и представлява критична заплаха за националната сигурност на страната.
В края на октомври президентът на САЩ Джо Байдън поиска от Конгреса допълнително 6 милиарда долара за засилване на сигурността, включително в областта на енергетиката. По-специално, посочената сума включва 2,2 милиарда долара, които се планира да бъдат насочени по линия на Министерството на енергетиката на САЩ за "дългосрочно подобряване на вътрешните мощности за обогатяване на нискообогатен уран и високопробен нискообогатен уран".
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Европейско разследване: опасни играчки, козметика и аксесоари от Temu

Зеленски повиши пределната възраст за наемна служба във Въоръжените сили на Украйна

Премиерът на Полша донесе на заседание на правителството бойни части от дронове

Милиони хора в Европа живеят с недиагностициран хепатит

Заведенията и по морето трябва да имат менюта с цени и грамажи на храните и напитките

Астронавт приготви „космически пържен ориз с кимчи“ на орбита

Шефът на OpenAI: разговорите с ChatGPT не са защитени от закона за конфиденциалността

Международната космическа станция ще продължи работа до 2030 г.
