
Роскосмос назова "виновника" за катастрофата на "Луна-25"
- Авиация и космонавтика
- Текст:

В търсене на отговори за провала на мисията "Луна-25" Роскосмос най-накрая установи основната причина за катастрофата на автоматичната междупланетна станция, съобщи РИА Новости.
Ръководителят на Роскосмос Юрий Борисов обяви, че несработилите акселерометри са станали "виновници" за трагедията. Тези сензори за скоростта не са се включили в критичния момент, което е довело до неизправност в работата на коректиращия двигател.
В момента специалистите работят усилено, за да изяснят всички обстоятелства около случилото се.
От 16 възможни версии 11 вече са проверени и разследването трябва да приключи до края на септември. Юрий Борисов отбеляза, че е получил първите думи на подкрепа в тази трудна ситуация от администратора на NASA Бил Нелсън.
Припомняме, че ракетата "Съюз 2.1 б" с "Луна-25" на борда стартира на 11 август. Плановете за меко кацане на Луната бяха амбициозни, но неочакваният инцидент с акселерометрите доведе до това, станцията да се вреже в естествения спътник на Земята, прекратявайки съществуването си.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Как се движат пазарите днес

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ
