
Китай възнамерява да защитава интересите си в търговските спорове с Евросъюза
- Свят
- Текст:

Китай възнамерява решително да защитава законните си права и интереси в спора с Европейския съюз, заяви Министерството на търговията на страната.
По-рано Европейската комисия съобщи, че ЕС се е обърнал към Световната търговска организация (СТО) с молба да бъде сформирана арбитражна група за разрешаване на два спора с Пекин, започнати от Брюксел.
"Китайската страна по надлежния начин ще разгледа съответното искане, изпратено от ЕС, в съответствие с процедурите за разрешаване на споровете в СТО и решително ще защитава своите законни права и интереси", се казва в съобщение, публикувано днес на официалния уебсайт на китайското ведомство.
От Министерството подчертават, че Китай винаги е осъществявал външната си търговия в съответствие с правилата на СТО, като добавят, че китайската страна "съжалява" за решението на ЕС.
По-рано Европейският съюз започна производство по дела в рамките на организацията, първият етап от които са двустранните консултации. Ако такива консултации не доведат до разрешаване на спора, ищецът може да поиска от СТО да сформира група от арбитри на организацията, които да го разрешат
Едно от тези две дела се отнася до търговските ограничения, които Китай наложи през декември 2021 г. по отношение на литовския износ, съдържащ литовски компоненти. Второто се отнася до това, че Китай от август 2020 г. възпрепятства компаниите с високотехнологични патенти да защитават правата си в некитайски съдилища, включително в тези на ЕС.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Как се движат пазарите днес

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ
