
Илон Мъск закъсня: успешно имплантираха чип в мозъка на човек в САЩ
- Здравеопазване
- Текст:

В Медицинския център Mount Sinai West в Ню Йорк имплантираха чип в мозъка на пациент с амиотрофична латерална склероза (АЛС), съобщава агенция Bloomberg.
Това дава надежда, че човек, загубил способността да се движи и говори, ще може да сърфира в мрежата, да преглежда уеб страници, да комуникира чрез електронна поща и текстови съобщения чрез силата на мисълта - устройството ще превежда неговите намерения в команди, изпратени до компютър.

Чипът е разработен от стартъпа Synchron. Преди това той вече е имплантирал свои устройства на четирима пациенти в Австралия. Те не са имали странични ефекти и са успели да изпълняват такива задачи, като изпращане на съобщения в WhatsApp и извършване на онлайн покупки.
Неотдавнашната процедура е първата, която компанията провежда в САЩ, изпреварвайки конкурентите, включително Neuralink Corp на Илон Мъск.
Изданието припомня, че Neuralink работи над създаването на много по-малък и по-мощен имплант, който може да бъде поставен в мозъка с помощта на опростена хирургична процедура. Това обаче ще изисква и отстраняване на парченце от черепа на пациента и компанията все още не е получила одобрение за извършване на изпитания върху хора.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Противоречиви сигнали от правителството на Иран

Турция ще увеличи таксите за транзит на кораби през проливите с 15% от 1 юли

Цените на петрола скочиха

Британският премиер направи изявление относно изпращането на войски в Украйна

Създадоха първия в историята музикален албум на основата на записи от сеизмични вълни

Израел продължава ударите срещу Иран

Категоризираните апартаменти, стаи и къщи за гости са вписани в туристическия регистър

Второ военно огнище в Близкия изток (обзор)
